Czynniki chłodnicze stosowane w instalacjach pompy ciepła – co powinieneś o nich wiedzieć?

pompa_ciepła_economy
Powietrzna pompa ciepła

Czynnik chłodniczy

Czynnik chłodniczy to ważna część instalacji chłodniczych lub pompy ciepła. Odpowiada on za wymianę ciepła. Dzięki temu, że jest on dobrany do sprężarki możemy dodatkowo zwiększyć wydajność urządzenia. Czynnik chłodniczy – wprowadzony w XIX wieku a od tamtej pory pojawiło się również dużo mieszanin, udoskonalających działanie urządzeń chłodniczych lub też pompy ciepła i zmniejszających koszty instalacji. W wyniku prowadzonych badań pojawiły się czynniki syntetyczne, od których oczekiwano by były jak najmniej łatwopalne, chemicznie obojętne i najbardziej efektywne. Czynniki chłodnicze dzielimy więc na: naturalne i syntetyczne.

pompa ciepła U-Coil
Sprężarka

Czynniki syntetyczne

Czynniki te są najczęściej używane i należą do jednych z najtańszych. Ponadto nie powodują zbyt dużych problemów w instalacji chłodniczej. Uzyskujemy efektywną pracę pompy ciepła, natomiast są one bardzo problematyczne dla środowiska. Już niedługo po ich wprowadzeniu okazało się, że mają one straszne skutki dla naszego otoczenia. Niszczą warstwę ozonową i zwiększają efekt cieplarniany. Unia Europejska pochyliła się nad tym problemem zakazując czynników chłodniczy o GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego) większym niż 2500. Dotyczy to zarówno napełnienia czynnikiem nowego urządzenia jak i serwisowania urządzeń istniejących. W następstwie tego pojawi się problem z uzupełnieniem czynnika, co będzie prowadzić do przymusowego zakupu nowego urządzenia. Od początku 2020r. zabronione jest stosowanie czynników R404A, R507, R23 czy nawet zamienników R422A, R419A. Wprowadzone zostały również wymagane okresowe przeglądy instalacji z czynnikami syntetycznymi, które oczywiście będą dodatkowo płatne.

eko
Pompy ciepła na naturalnym czynniku

Czynniki naturalne

Naturalny czynnik chłodniczy występuje w przyrodzie. Jest to gaz powstały w wyniku naturalnych procesów chemicznych w środowisku. Oznacza to, że dla naszego otoczenia nie jest on niebezpieczny. Od pierwszego użycia czynnika chłodniczego do stworzenia pierwszego syntetycznego czynnika były one używane w każdej instalacji chłodniczej. Aktualnie powracamy do nich ze względu na niskie GWP oraz restrykcje UE dotyczące czynników syntetycznych. Czynnikami naturalnymi są np. R717 (amoniak), R744 (dwutlenek węgla), R600a (Izobutan) czy R290 (Propan).

IMG_20170630_155757
Najcichsze pompy ciepła

Nasze pompy ciepła

Nasza firma stawia na ekologiczne rozwiązania. W pompach ciepła stosujemy naturalny czynnik R290, niezakazany przez dyrektywy ekologiczne. Wpływ czynników na środowisko zależy przede wszystkim od wartości takich współczynników jak ODP (potencjał niszczenia ozonu), a w przypadku propanu wynosi on 0 oraz współczynnika GWP, który dla propanu wynosi 3. Czynniki chłodnicze dzielimy ze względu na ich szkodliwość. Propan R290 należy do grupy najbardziej ekologicznych czynników HC, tj. węglowodorów nasyconych.

 

Ekologiczne pompy ciepła naszej produkcji znajdziesz tutaj.