Grzejniki czy podłogówka? Co wybrać przy pompie ciepła?

Pompa ciepła jest źródłem niskotemperaturowym

Pojawiają się oczywiście pompy ciepła, które obsługują również wysokie temperatury wody, jednakże są one mniej energooszczędne . Dodatkowo przy tego rodzaju pompach ciepła jest dużo mniejszy wybór. Na rynku są jednak modele, które najlepiej współpracują z temperaturą zasilania ok. 35-45°C. Co to oznacza dla Inwestora? Aby pompa ciepła działała poprawnie i jej moc cieplna była dobrze skonsumowana musimy utrzymać taką temperaturę wody zasilającą grzejnik lub podłogówkę. Jak wiemy również pompa ciepła traci na mocy, gdy temperatura na zewnątrz spada. Tak samo dzieje się, gdy wymagana temperatura wody wzrasta – na przykład do 50-60°C. Przy źle dobranej mocy, o której wspominaliśmy w naszym artykule (https://lns.com.pl/blog/baza-wiedzy/podstawowe-bledy-w-doborze-pompy-ciepla/), moc może być wtedy niewystarczająca i nie ogrzejemy domu.

Grzejniki ścienne

Skończyły się czasy, gdy grzejniki wyglądały dokładnie tak samo w każdym domu i były po prostu brzydkie. Aktualnie możemy cieszyć się tak ogromnym wyborem designu i mocy grzejników, że można się pogubić. Woda zasilająca grzejniki to zwykle nawet i ponad 60°C, ale nie zawsze! Wszystko zależy tutaj od mocy grzejnika, który musimy dobrać oprócz tego, że ma on ładnie wyglądać w którymś z pomieszczeń. Może się okazać, że przy większej powierzchni (a do tego mocy) tego samego grzejnika możemy zejść do temperatury zasilania na poziomie działania pompy ciepła. Istnieją również grzejniki niskotemperaturowe specjalne do pompy ciepła, co również jest ciekawym rozwiązaniem. Natomiast są to drogie rozwiązania i zazwyczaj stosowane są w domach klasyczne grzejniki, które na pewno nie będą dopasowane do pracy pompy ciepła. Można to zmienić poprzez zwiększenie powierzchni grzejnej – dodanie grzejnika lub dodanie płyty do już istniejącego.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Jest to najlepszy, najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu lub lokalu. Powierzchnia grzejna jest ogromna, więc temperatura wody zasilającej jest dużo niższa. Najlepiej aby projekt podłogówki wykonał specjalista, który odpowiednio rozłoży rurki. Więcej potrzebujemy grzać na przykład w miejscach pełnych przeszkleń. Podłogówka jest idealną instalacją pod działanie pompy ciepła – nie potrzebujemy dużo mocy, aby nagrzać cały budynek, a i temperatura do tego potrzebna jest nawet dwa razy niższa niż przy klasycznych grzejnikach starszej daty.

Podsumowując, lepszym wyborem instalacji, przy zakładaniu pompy ciepła, jest instalacja podłogowa. Natomiast mamy tak duży wybór opcji w przypadku grzejników, że można również i na nie się zdecydować. Jedynie musimy brać pod uwagę temperaturę zasilania i jeśli planujemy pompę ciepła do budynku to przy wyborze grzejników musimy zdecydować się na niskotemperaturowe lub na takie o dużej powierzchni.