Jak prawidłowo przechowywać żywność i produkty w gastronomii?

Od sposobu przechowywania składników w dużej mierze uzależniony jest smak potraw z nich przygotowywanych. A ponieważ zakładamy, że wszystkim naszym klientom zależy na serwowaniu wyłącznie smakowitych dań, to dzisiaj opowiemy o prawidłowym przechowywaniu żywności. W jaki sposób przechowywać produkty spożywcze, aby jak najdłużej zachowały swój smak i świeżość? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Magazyny artykułów spożywczych w gastronomii
 2. Przenikanie zapachów poszczególnych składników – jak go uniknąć?
 3. Na czym polega zasada FIFO

Magazyny artykułów spożywczych w gastronomii

Każdy lokal gastronomiczny przechowuje produkty spożywcze w przeznaczonych do tego magazynach, czyli miejscach, w których magazynuje się zapasy produktów spożywczych. Przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach pozwoli dłużej zachować ich świeżość i wysoką jakość. Istnieje kilka podziałów, według których dzieli się przechowywaną żywność. Jednym z nich jest podział produktów spożywczych na:

 • – podstawowe składniki dań (mięsa, warzywa, owoce),
 • – częściowo przygotowane elementy dań (sosy, zamarynowane mięsa, obrane warzywa)
 • – gotowe wyroby (surówki, sałatki, ciasta),
 • – napoje.

Zaleca się, aby każda grupa zapasów była przechowywana w innym miejscu – zawsze powinna być to osobna chłodnia gastronomiczna, mroźnia lub szafy chłodnicze. A w jaki sposób przechowywać poszczególne produkty spożywcze w ramach każdej grupy? Podpowiadamy:

 • – Warzywa i owoce przechowujemy w temperaturze 6-8°C,
 • – Wodę, soki i piwo butelkowe przechowujemy w temperaturze 8-10°C
 • – Piwo beczkowe przechowujemy w temperaturze 3-7°C,
 • – Produkty suche przechowujemy w temperaturze 10-15°C,
 • – Łatwo psujące się produkty przechowujemy w chłodni w temperaturze —2°C do +4°C,
 • – Produkty mrożone przechowujemy w temperaturze -18°C do -24°C;

Przenikanie zapachów poszczególnych składników – jak go uniknąć?

Przechowując poszczególne produkty żywnościowe z szczególny uwzględnieniem gotowych dań, sosów i deserów należy pamiętać o ich prawidłowym zabezpieczeniu. Każdy produkt w mniejszym bądź większym stopniu wydziela oraz pochłania zapachy. Aby uniknąć sytuacji, w której np. krem przesiąknął aromatem wędzonej szynki należy zawsze przechowywać produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność bądź w oddzielnych komorach.

Na czym polega zasada FIFO

Skrót FIFO pochodzi od angielskiego – first in first out. Oznacza to, że jeżeli dany produkt trafił do magazynu w pierwszej kolejności, to również w pierwszej kolejności należy go wykorzystać. Stosując się do FIFO, nie wolno również zapominać o zwykłym kontrolowaniu terminów zdatności do spożycia. Czasem może się przecież zdarzyć, że uzupełniając zapasy, kupimy ten sam składnik, ale z krótszym terminem. Unikajmy zalegających produktów – to dobra praktyka, dzięki której składniki dań serwowanych w Twoim punkcie zawsze będą świeże, a dodatkowo unikniesz niepotrzebnych strat spowodowanych koniecznością utylizacji przeterminowanych produktów.