Chiller od projektu do wykonania

Chiller czyli agregat wody lodowej

Chiller to urządzenie powszechnie stosowane w przemyśle np. w halach produkcyjnych, gdzie konieczne jest obniżenie temperatury pracujących maszyn.
Aby zrozumieć dokładnie czym jest agregat wody lodowej należy przeanalizować obieg jego działania.

 

Zasada działania chillera

Chiller składa się z dwóch obiegów połączonych ze sobą. Pierwszym z nich jest tradycyjny obieg chłodniczy, a drugim obieg tzw. wody lodowej. Rolę parownika pełni tutaj wymiennik płaszczowo – rurowy lub płytowy, wewnątrz, którego odbywa się wymiana ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym, a wodą. Instalacja wodna podłączona jest do urządzenia, którego temperatura powinna utrzymywać się na stałym poziomie podczas jego pracy, chroniąc je przed uszkodzeniem. Aby to zapewnić ciepło musi być na bieżąco odbierane przez wodę od maszyny. Powoduje to wzrost temperatury wody, która następnie transportowana jest do wymiennika ciepła w chillerze. W wymienniku odbywa się proces przenoszenia ciepła pomiędzy mediami. Powoduje to spadek temperatury wody oraz wzrost temperatury czynnika. Następnie podgrzany czynnik trafia na sprężarkę, gdzie jego temperatura jeszcze bardziej wzrasta. Dzięki temu, kiedy trafia do skraplacza ma wyższą temperaturę od otoczenia. Poprzez proces wymiany ciepła temperatura czynnika obniża się co rozpoczyna proces jego skraplania. Po zdławieniu czynnika w zaworze rozprężnym bądź w kapilarze jego temperatura znacząco się obniża i ponownie trafia na parownik. Po tym etapie proces rozpoczyna się na nowo, dzięki czemu chiller jest w stanie zapewnić prawidłową temperaturę w całej instalacji. Stąd także nazwa agregat wody lodowej, ponieważ głównym jego zadaniem jest przygotowanie parametrów wody do jak najwydajniejszego odbioru ciepła.
Na podstawie ilości ciepła, jaką należy odebrać za pomocą wody od schładzanej maszyny, dobiera się komponenty całej instalacji. Im większa ilość tego ciepło tym chiller powinien mieć większą wydajność. W przypadku niewystarczającej mocy chłodniczej chillera nie będzie on w stanie prawidłowo wykonywać swojego zadania.

Projektowanie i produkcja chillerów

Nasi inżynierowie są w stanie przygotować chillery do wydajności 30 kW mocy chłodniczej. Wszystkie urządzenia produkujemy pod indywidualne wymogi inwestorów, aby spełnić ich oczekiwania. W celu doboru urządzenia prosimy o informację na temat mocy grzejnej wykorzystywanych urządzeń, które mają zostać schłodzone, jaka woda będzie stosowana do ich chłodzenia (sieciowa, destylowana lub inna), temperaturę wody na wejściu, informację na temat temperatury w jakiej ma pracować urządzenie oraz w jakim czasie ma zostać schłodzone.

Chillery dostępne bezpośrednio z magazynu LNS

Aktualnie w ofercie firmy LNS dostępne są trzy agregaty wody lodowej o mocach chłodniczych 3, 5 oraz 10 kW. Wszystkie chillery pracują na naturalnym czynniku chłodniczym propanie dzięki czemu nie są szkodliwe dla środowiska. Każdy z nich posiada zbiornik buforowy o pojemności 25l, zabezpieczenie przed suchobiegiem pompy oraz zabezpieczenie przed nadmiernym ciśnieniem w instalacji. Sterowanie urządzeniami odbywa się z pozycji sterownika i pozwala na zmianę parametrów jego pracy.
W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail info@lns.com.pl lub pod numerem telefonu 500 866 333.

Chillery Cool Craft produkowane przez LNS