Chłodnice powietrza ONDA, przeznaczenie komercyjne i przemysłowe

Chłodnice powietrza, czy też parowniki (niezależnie od stosowanej nazwy) służą do utrzymywania wymaganych parametrów temperaturowych w komorach. Aby przedłużyć czas składowania produktów spożywczych bardzo ważne jest, aby utrzymywać ją na poziomie, który wpłynie dodatnio na jakość produktu oraz na czas jego przechowywania.

Firma Onda jest wiodącą marką europejską, produkującą wymienniki ciepła na cały świat. 20-letnie doświadczenie wpływa na jakość usług oraz produktów. Wymienniki produkcji Onda produkowane są z najwyższą jakością produktów, co wpływa na trwałość chłodnic na instalacji. Czynnikiem chłodzącym mogą być wszystkie dostępne czynniki chłodnicze oraz różnego typu chłodziwa (glikole, Hycool, Freezium). Wymienniki ciepła produkowane są we współpracy z europejskimi dostawcami, dzięki temu produkty są najwyższej jakości.
Glikolowa chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami.
Rys.1. Chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami

Chłodnice komercyjne

Od 2015 roku w nowo wybudowanej fabryce Onda wprowadzono do produkcji serie komercyjnych wymienników ciepła. Są to urządzenia o małych wydajnościach chłodniczych do zastosowania w małych i średnich komorach. Do serii komercyjnych wymienników należą między innymi: nisko-profilowe chłodnice o jedno (EKA) i dwustronnym wydmuchu (DKA) oraz kubiczne (EKC).

Chłodnice z serii EKA są najmniejszymi modelami chłodnic dostępnymi w katalogu Onda. Standardowe wersje z wentylatorami 230 mm (EKA 23) oraz 300 mm (EKA 30). Dostępny rozstaw lamel to 4, 6, 8 oraz 11 mm. Zakres wydajności zaczyna się od 0,6 kW do 11,6 kW.* Chłodnice EKA charakteryzują się niskim profilem obudowy, maksymalna grubość to 150 mm.

DKA, to chłodnice nisko-profilowe z podwójnym wydmuchem. Również dostępne w dwóch konfiguracjach średnic wentylatorów 230 mm oraz 300 mm.  Moc chłodnicza dostępna w zakresie 0,7 kW do 24,8 kW*.  Do wyboru 3 rozstawy lamel 4, 6, 8 mm.

Powyższe modele, które są wyposażone w wentylatory 300 mm, również dostępne są w wersji cichej (LN), dzięki zastosowaniu wentylatorów o zmniejszonej prędkości obrotowej (wersja standardowa 1350 rpm). Przy instalacjach niskotemperaturowych do modeli należy dołączyć grzałki elektryczne.

Ostatnim modelem z komercyjnego typoszeregu są kubiczne chłodnice EKC. Produkowane z czterema średnicami wentylatorów: ∅ 230, 300, 350 oraz 450 mm (maksymalnie 5 wentylatorów). Zakres wydajności tych modeli zaczyna się od 1,1 kW kończąc na 44,8 kW. Szeroki wybór pozwala na dopasowanie modelu do zapotrzebowania.

Chłodnice przemysłowe

W typoszeregu przemysłowych chłodnic znajdują się kubiczne, jak i chłodnice podsufitowe z podwójnym wydmuchem. Kubiczne chłodnice są najczęściej spotykanym i instalowanym wymiennikiem powietrznym, charakteryzującym się bardzo dobrym stosunkiem ceny do wydajności.
Wysokiej jakości materiały oraz komponenty powodują że wymienniki mogą pracować w zakresie temperatur od -40°C do 40°C.
Zakres stosowalności przemysłowych wymienników ciepła Ondy jest wszechstronny. Wykorzystywać je można wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na chłód jest w granicach: 0,9 kW do 204 kW (ponad 320 modeli standardowych). Szeroki zakres wydajności związany jest ze stosowanymi średnicami wentylatorów oraz rozstawem lamel. W chłodnicach Onda w standardzie montowane są wentylatory firmy Zhiel-Abegg (na zapytanie również EBM) o średnicach: 250, 300, 350, 450, 500, 560, 630 oraz 800 mm. Wszystkie dostępne w wersji EC. Lamele dostępne w rozstawie 4 mm do 10 mm (co 1 mm).

Specjalne wykonanie

Onda stara się spełniać wymagania wszystkich Klientów, dlatego jest w stanie wyprodukować / zaprojektować modele dostosowane do specjalnych wymogów. Temat specjalnych wykonań firmy Onda można by długo opisywać, dlatego przedstawionych zostało kilka rozwiązań. Do takich między innymi należą:
 • Konstrukcja bloku oraz rur ze stali nierdzewnej – na specjalne zapytanie wymiennik może zostać skonstruowany ze stali nierdzewnej. Stal nierdzewna charakteryzuje się lepszymi własnościami, przede wszystkim w kontakcie z agresywnym środowiskiem, niż aluminium.

Dla podwyższenia ochrony i trwałości materiałów dostępne są następujące powłoki:

  • Blygold – powłoka nie wpływa na przepływ powietrza (ani na spadki ciśnień z tym związane) oraz wymianę ciepła. Blygold zwiększa rezystancję wymiennika na działanie takich czynników, jak: amoniak, kwasy, alkohole, chemikalia itp**.
  • Thermoguard – materiał na bazie poliuretanu, posiadający wysoką elastyczność. Powłoka przeciwdziała korozji elektrochemicznej oraz chemicznej. Dostosowany do pracy przy dużych stężeniach takich czynników, jak: amoniak, kwasy, alkohole, estry, inne chemikalia itp.**
  • Kataforeza – metoda ta tworzy jednolitą warstwę odporną na agresywne czynniki nawet w trudno dostępnych miejscach.
Chłodnica-amoniakalna-z-rękawem-nadmuchowym
Rys.3. Chłodnica amoniakalna z rękawem nadmuchowym

Chłodnice z dodatkowymi opcjami:

  • Do zastosowania z rękawem nadmuchowym – rękaw nadmuchowy wspomaga równomierne rozchodzenie się zimnego powietrza w komorze.
  • Do chłodni z owocami – specjalne zamontowanie (usadowienie) oraz konstrukcja wentylatora, umożliwiająca montaż dodatkowego elementu, który wspomaga ruch powietrza oraz pozwala na spiętrzanie towaru nawet tuż pod wymiennikiem.
  • Chłodnice odśrodkowe – do zastosowań do precyzyjnego chłodzenia oraz tuneli chłodniczych
Chłodnica-powietrza-z-serii-EC-AC
Rys. 4. Chłodnica powietrza z serii EC AC
 • Specjalne wykonanie osłon wentylatorów – na specjalne zapytanie istnieje możliwość skierowania wyrzutu zimnego powietrza w dół komory.

Konstrukcja

Standardowa konstrukcja składa się z aluminiowych lameli, miedzianego bloku rur oraz obudowy wykonanej z aluminium (mniejsze modele) oraz stali galwanicznej (większe średnice wentylatorów). Standardowe wykończenie farbą proszkową (RAL9016), która zapewnia trwałość oraz estetyczny wygląd. Konstrukcja bloku rur wykonana według poniższego wzoru:
 • Chłodnice freonowe – rurki: ∅ 12 mm,
 • Chłodnice glikolowe – rurki: ∅ 16 mm.
Wszystkie modele transportowane i dostarczane są w drewnianej skrzyni. Całość z zewnątrz zostaje owinięta zgrzewaną folią. Sama chłodnica zostaję postawiona na stalowych stopach i przytwierdzona do drewnianej obudowy zapewniając, że wymiennik zostaje dostarczony do Klienta w stanie, w jakim opuścił produkcję. Stopy wspomagają montaż chłodnic, dzięki którym łatwo jest je unieść. Po instalacji wystarczy odkręcić stopy. W standardzie chłodnice posiadają tace ociekową.

Program doboru

Program doboru „UnitSelector Onda” ułatwia dobór (selection) oraz ocenę (rating) modeli powietrznych wymienników ciepła. W oprogramowaniu dostępny jest cały typoszereg chłodnic, również skraplaczy oraz dry-coolerów. Szeroki wybór czynników chłodniczych oraz chłodziw przyśpiesza dobór odpowiedniego urządzenia. Program posiada wiele opcji, dzięki którym można łatwo dostosować urządzenie, między innymi:
 • wybór zasilania (230V, 400V, również EC);
 • rozstaw lamel;
 • maksymalny spadek ciśnienia cieczy;
 • regulacja obrotów wentylatorów oraz dostosowywanie wymiarów.
Program-doborowy-firmy-ONDA
Rys. Program doborowy firmy ONDA.

Po wprowadzeniu danych obliczeniowych program przenosi użytkownika do okna, w którym zgromadzone są podstawowe dane.

W tym kroku również można wybrać dodatkowe opcje, takie jak: odszranianie gorącymi gazami; odszranianie elektryczne oraz wodne; izolowana taca ociekowa, stopy do montażu na ziemi oraz grzałki wentylatorów. Program pozwala na wydruk obszernej karty doborowej, na której znajdują się rysunki oraz dane projektowe.
Firma LNS SP. z o.o. jest jedynym dystrybutorem firmy Onda na terenie Polski, dlatego serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania oraz wątpliwości.
Zachęcamy do odwiedzenia na naszym serwisie przygotowanych meteriałów dotyczących chłodnic powietrza firny ONDA, wraz z kartami katalogowymi i certyfikatami do pobrania.

Autor: Bartosz Jagieła
Doradca techniczno-handlowych, LNS Sp. z o.o.

Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 11/2015 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl

*dane zostały podane dla warunków SC2, przy rozstawie lamel 4 mm,
**materiały zostały przetestowane w laboratoriach producenta.