Co to jest rurka kapilarna i do czego służy?

Kapilary – te elementy rozprężne, znajdują się w chłodziarkach, lodówkach, a czasem także w klimatyzatorach czy pompach ciepła. Są to cieniutkie rurki służące do obniżania ciśnienia w urządzeniach. Zaraz dowiesz się, co to jest kapilara, do czego służy i dlaczego jest tak ważna w pracy urządzeń chłodzących!

Spis treści:
1. Co to jest kapilara?
2. Kapilara – do czego służy?
3. Jakie kapilary są najlepsze?

Co to jest kapilara?

Ta włoskowata rurka o niewielkiej średnicy wewnętrznej pełni rolę swoistego zaworu rozprężnego. Kryje w sobie specjalny mechanizm ograniczania przepływu czynnika chłodniczego i obniżania ciśnienia na wylocie z rurki. Kapilara dostarcza dostosowaną ilość czynnika chłodniczego na przykład ze skraplacza do parownika, zgodnie z długością rurki, średnicą i chropowatością. W efekcie tego pozwala na efektywną kontrolę przepływu czynnika i wspiera cały proces funkcjonowania systemu HVACR.

Dlatego kapilara zyskuje szczególne znaczenie w małych układach chłodniczych i klimatyzacyjnych, takich jak klimatyzatory, lodówki czy zamrażarki, gdzie staje się niezastąpionym elementem tradycyjnego zaworu rozprężnego (TZR). Podsumowując, kapilara zmienia na przykład wysokociśnieniowy ciekły czynnik chłodniczy w gazowy czynnik chłodniczy o niższym ciśnieniu.

Kapilara – do czego służy?

Kapilara jest inteligentnym, bezawaryjnym zamiennikiem tradycyjnego zaworu rozprężnego (TZR) w małych i średnich systemach chłodniczych. Działa efektywnie, a co ważne, zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego jest niczym strzał w 10 w przypadku kompaktowych urządzeń chłodniczych. Gdzie dokładnie stosuje się kapilarę? Na przykład w klimatyzatorach, w których kontroluje przepływ czynnika chłodniczego i dba o skuteczność procesu chłodzenia pomieszczenia. Bywa niezastąpiona również w lodówkach, ponieważ ułatwia regulowanie cyklu skraplania i parowania czynnika chłodniczego. Kapilarę znajdziesz też w zamrażarce – zapewnia efektywniejsze schładzanie i utrzymanie niskiej temperatury.

Jakie kapilary są najlepsze?

Kapilara, jako alternatywa dla tradycyjnego TZR, to mały, ale jakże potężny element, dbający o sprawne chłodzenie. Dużą popularnością cieszą się kapilary wykonane z miedzi, które zachowują cenne właściwości, a jednocześnie są bardzo wytrzymałe. Podczas zakupu kapilary warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, ale też średnicę i wymiary, żeby jak najprecyzyjniej dopasować ją do własnych zastosowań. W naszej ofercie zobaczysz solidne kapilary z miedzi o różnych parametrach – zapraszamy!