Czym się różnią komory chłodnicze i mroźnicze?

Komory chłodnicze i mroźnicze są podobnymi do siebie pomieszczeniami. Obserwując z zewnątrz ciężko ocenić na którą z nich patrzymy. Mogą posiadać podobne wymiary zewnętrzne i być wykonane z podobnych materiałów. Sposób ich działania również jest zbliżony natomiast zastosowanie skrajnie różne. Czym zatem różnią się komory chłodnicze od mroźniczych? Różnice postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Spis treści:

  • – Komory chłodnicze
  • – Komory mroźnicze
  • – Produkty przechowywane w komorach chłodniczych i mroźniczych

Komory chłodnicze

Komory chłodnicze są pomieszczeniami w których panująca temperatura nie spada poniżej 0°C. Jeśli temperatura przechowywanego produktu jest obniżana to mówimy, że jest on schładzany. Chłodnia jest zbudowana z płyt warstwowych o wysokiej izolacyjności cieplnej. Dzięki temu wpływ ciepła do jej wnętrza z zewnątrz jest ograniczony. Pozwala to zachować stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Komory chłodnicze można znaleźć najczęściej w sektorze spożywczym. Przykładowo z chłodni korzystają restauracje, sklepy spożywcze, hotele czy magazyny. Komory chłodnicze wykorzystywane są również w transporcie np. ciętych kwiatów.

 

 

 

Komory mroźnicze

Główną różnicą pomiędzy komorami mroźniczymi, a chłodniczymi jest panująca w ich wnętrzu temperatura. Mroźnie działają w zakresie temperatur ujemnych tzn. poniżej 0°C. Obniżając temperaturę produktu poniżej tej temperatury mówimy o jego mrożeniu. Takie pomieszczenia mogą działać w temperaturach nawet do -30°C. Tego typu komory możemy spotkać w lodziarniach, przetwórniach mięsnych, hotelach czy restauracjach. Obniżanie temperatury produktu pozwala na wydłużenie jego terminu przydatności. Często komory mroźnicze posiadają lekko inną budowę od chłodni. Przede wszystkim ich posadzka powinna być zaizolowana w celu zabezpieczenia jej przez przemarznięciem. Można także zastosować w tym celu podgrzewanie grzałkami elektrycznymi. Przemarznięcie posadzki to niechciany efekt, który może spowodować jej uszkodzenie pod komorą. W przeciwieństwie do drzwi chłodniczych, drzwi mroźnicze powinny posiadać wbudowaną grzałkę, aby zabezpieczyć je przed przymarznięciem do ościeżnicy. Izolacja mroźni powinna być grubsza od izolacji chłodniczej, aby zapewnić prawidłową izolację wewnątrz pomieszczenia. Warto również wspomnieć o zabezpieczeniu jakim jest alarm „Człowiek w komorze”. W przypadku bardzo niskich temperatur człowiek znajdujący się wewnątrz komory może zasłabnąć. Zainstalowany system pozwala uruchomić alarm o wysokiej częstotliwości dźwięku dzięki czemu osoba znajdująca poza komorą może szybko pomóc użytkownikowi mroźni.

 

Produkty przechowywane w komorach chłodniczych i mroźniczych

Wybór odpowiedniej komory zależy od typu przechowywanego produktu oraz parametrów w jakich ma on być trzymany. Świeże warzywa i owoce oraz nabiał powinniśmy trzymać w chłodni, natomiast mięso, ryby czy lody już w mroźni. Firma LNS jest wiodącym producentem komór chłodniczych i mroźniczych w Polsce. Każda nasza komora jest wykonywana na wymiar zgodnie z ustaleniami z Inwestorem. Nasi inżynierowie dobierają odpowiednie komponenty, aby zapewnić najwyższą jakość działania komór oraz korzystają tylko i wyłącznie ze sprawdzonych europejskich marek. Jeśli są Państwo zainteresowani komorami chłodniczymi lub mroźniczymi to zapraszamy do kontaktu pod adresem e-mail info@lns.com.pl lub pod numerem telefonu 500 866 333.