Dlaczego warto wybrać pompę ciepła na propan?

Nie ma wątpliwości, że pompy ciepła to urządzenia przede wszystkim oszczędne i łatwe w obsłudze. Najpopularniejszymi wciąż pozostają te działające na czynnikach chłodniczych na bazie fluorowanych gazów cieplarnianych, takie jak np. R410A czy R134a.

Jednak współczesna technologia pozwala na korzystanie z pomp ciepła znacznie bardziej przyjaznych środowisku. Dlaczego warto więc wybrać właśnie pompę ciepła na propan?

Pompa ciepła na propan – przyjazna środowisku

Chociaż pompy ciepła wykorzystujące syntetyczne czynniki chłodnicze wciąż cieszą się popularnością, przewiduje się, że w przyszłości będzie ona cyklicznie spadać. Wykorzystywanie pomp działających na gazach fluorowanych coraz częściej wiąże się z nakładaniem kolejnych restrykcji w ich użytkowaniu – w trosce o środowisko. Dlaczego? Ponieważ w przypadku, gdy gazy te uwolniłyby się do atmosfery, odpowiadałyby one za przyspieszenie wzrostu efektu cieplarnianego. Takie ryzyko nie zachodzi w przypadku zastosowania naturalnych czynników chłodniczych. To właśnie dlatego pompa ciepła na propan jest obecnie najlepszym rozwiązaniem – wciąż łatwym w obsłudze i oszczędnym, a dodatkowo przyjaznym środowisku.
Niektóre osoby rezygnują z zakupu propanowej pompy ciepła z obawy o niebezpieczeństwo użytkowania. Jednak propan już od dawna znajduje zastosowanie w przemyśle, a także w gospodarstwach domowych. Od lat wykorzystujemy go do ogrzewania budynków czy też w kuchniach do gotowania.

Czynnik R290 – ekologiczne pompy ciepła

Czynnik chłodniczy propan w formie oczyszczonej, bezbarwnej i bezwonnej rozpoznać możemy pod nazwą R290. Jest to związek organiczny, który naturalnie występuje w przyrodzie – w złożach gazu ziemnego. Dzięki temu jego negatywne oddziaływanie na środowisko jest praktycznie marginalne. Wysoka granica palności propanu sprawia, że zwiększa się bezpieczeństwo jego użytkowania. Propan posiada zerowy wskaźnik ODP, który oznacza brak negatywnego oddziaływania na warstwę ozonową i bardzo niski wskaźnik GWP. Ten natomiast wskazuje minimalny wpływ na globalne ocieplenie. Jakie jeszcze są jego zalety?
Propan, czyli czynnik chłodniczy R290 charakteryzuje się bardzo niską wrażliwością na wilgoć. Dzięki temu nie powoduje korozji, a to sprawia, że bezproblemowo pracuje na układach chłodniczych wyposażonych w agregaty z półhermetycznymi sprężarkami. Żywotność pomp ciepła, klimatyzacji oraz innych urządzeń działających na czynnik R290 jest znacznie dłuższa i przeznaczona do użytkowania tych urządzeń przez cały rok.

Pompy ciepła na propan z powodzeniem dystrybuowane są w wielu krajach Unii Europejskiej. XXI wiek to najwyższy czas, by zacząć dbać o nasze środowisko, zarówno oszczędzając i zwiększając poczucie własnego bezpieczeństwa. Czynnik R290 w pompach ciepła nam to gwarantuje