Jak dbać o chłodnię samochodową? Kluczowe zasady

Istnieją produkty, które wymagają przechowywania w obniżonej temperaturze. W przypadku ich transportu stosuje się tzw. chłodnie samochodowe. Wykorzystuje się je najczęściej w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, jednak autochłodnie używa się również do przewożenia takich produktów jak: chemia, kwiaty, drzewka, czy nasiona. W poniższym artykule odpowiemy na pytania: Jak dbać o chłodnię samochodową i na czym się najbardziej skupić?

Spis treści:

  1. Wyposażenie autochłodni
  2. Higiena komory chłodniczej – jak dbać o chłodnię samochodową?
  3. Zasady dbania o chłodnię samochodową

Wyposażenie autochłodni

Autochłodnia to precyzyjnie skonstruowany pojazd, w którym można kontrolować i utrzymać odpowiednie temperatury w jego naczepie. Zapewnienie pożądanej temperatury w jej wnętrzu jest możliwe dzięki agregatowi chłodniczemu, który kontroluje cały proces. Jego moc dostosowuje się do specyfiki danego transportu.

Niezaprzeczalną zaletą chłodni samochodowych jest możliwość wyposażenia ich w dodatkowe udogodnienia, dzięki którym towar jest poprawnie zabezpieczony. Mowa o prętach, belkach i uchwytach, gwarantujących stabilną pozycję załadunku. Ponadto warto zamontować również gumowe odbojniki, które chronią drzwi naczepy przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Higiena komory chłodniczej – jak dbać o chłodnię samochodową?

Dokładne umycie chłodni po każdym transporcie, jest niekwestionowanym obowiązkiem. Jest to szczególnie istotne, gdy występuje po sobie przewóz różnych produktów. Co najmniej raz w tygodniu zalecana jest również dokładna dezynfekcja pojazdu. 

W przypadku, gdy samodzielnie zajmujesz się myciem chłodni, pamiętaj aby używać wyłącznie środków przeznaczonych do tego typu kontenerów, czyli takich, które nie wpływają na przechowywanie żywności i są bezpieczne dla zdrowia. Można skorzystać również z usług firm, które profesjonalnie zajmują się dezynfekcją chłodni samochodowych. 

Zasady dbania o chłodnię samochodową

Kontrola ciśnienia, temperatury i wilgoci, każdorazowe i dokładne zabezpieczenie załadunku oraz regularna kontrola stanu technicznego pojazdu i agregatu to najważniejsze zasady dbania o chłodnię samochodową. Na prawidłową eksploatację autochłodni wpływa także regularna wymiana uszczelek, unikanie nasłonecznionych miejsc oraz niedopuszczenie do zbyt nadmiernego przeciążenia komory. 

Warto zaufać firmom specjalizującym się w sprzedaży i serwisowaniu chłodni takim jak LNS, gdyż przeprowadzone przez nich przeglądy i zabiegi konserwacyjne gwarantują długofalową pewność działania. Jeśli zależy Ci na solidnych i trwałych komorach chłodniczych, zapoznaj się z asortymentem i usługami LNS!

lns