Komory chłodnicze i mroźnicze – najważniejsze informacje

20190306_180636
komora chłodnicza marki Coolcraft

Do czego służą komory chłodnicze?

W dzisiejszych czasach komory chłodnicze można zastosować w wielu miejscach. M.in.: w supermarketach restauracjach, na stacjach paliw, w cukierniach, sklepach spożywczych, hotelach. Wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, przechowują również żywność w magazynach. Dzięki komorze chłodniczej towar pozostaje dłużej świeży. Dzięki komorze magazynujemy większą ilość produktów niż tylko towar widoczny w witrynach, regałach czy ladach, z których na co dzień kupujemy. Komora to nie samo pomieszczenie, to zestaw urządzeń takich jak chłodnica czy agregat. Swoją pracą chłodzą lub mrożą produkty albo utrzymują towar w odpowiedniej temperaturze. W tym przypadku również istotna jest moc i wydajność tych urządzeń, aby pokryć zapotrzebowanie.

komora chłodnicza zewnętrzna
zewnętrzna komora chłodnicza marki Cool Craft

Wydajności komory chłodniczej

Przy doborze urządzeń do komory chłodniczej musimy obliczyć wymaganą wydajność. Bierzemy pod uwagę wszystkie straty: przez przegrody, oświetlenie, rotacje, temperaturę produktu itp. Ważne abyśmy likwidowali mostki ciepła przy montażu. Im więcej strat tym dłużej pracuje sprężarka i więcej płacimy za zużytą energie. Istnieje bardzo dużo czynników, na które musimy zwrócić uwagę, aby układ nie był wysoko energochłonny. Jednak największą trudność sprawia czynnik ludzki, którego policzyć już się nie da, a powinien zostać wzięty pod uwagę. Możemy zaliczyć do tego m.in.: przegrzanie pomieszczenia, gdzie znajduje się komora, zbyt długie otwarcie drzwi, długie załadunki dostaw itp. Dobierając urządzenia również musimy wziąć to pod uwagę. Aby zminimalizować straty i jeszcze na tym zyskać polecamy zastosowanie odzysku ciepła z komory chłodniczej. Wspominaliśmy o nim w jednym z naszych wpisów. (https://lns.com.pl/blog/baza-wiedzy/zyski-z-odzysku/).

20190306_180738
komora chłodnicza marki Coolcraft

Jak oszczędnie chłodzić produkty?

Oprócz odzysku ciepła z komory, który jest najlepszym sposobem na duże oszczędności możemy wskazać kilka innych czynników dzięki którym oszczędzamy. Najprostszym sposobem jest montaż kurtyny paskowej, która blokuje ucieczkę chłodu podczas dostaw czy dłużej otwartych drzwi komory. Kolejny bardziej skomplikowany sposób to zastosowanie odszraniania gorącymi gazami, zamiast elektrycznego. Jest ono kilkanaście razy szybsze, a komora nie traci aż tak na temperaturze. Dzięki temu rozwiązaniu nie tracimy czasu oraz dodatkowej energii elektrycznej. Stosując do tego czujnik zalodzenia lameli sprawiamy, że odszranianie będzie włączało się tylko w razie potrzeby, a nie według ustalonego czasu, co również zmniejsza pobór energii elektrycznej i znacznie wydłuża przydatność produktów do spożycia. Wszystkie z tych interesujących rozwiązań zastosowaliśmy np. w restauracjach Max Premium Burgers.

20190306_180705
komora chłodnicza marki Coolcraft

Napisz do nas!

Najważniejsze aby poradzić się osób, które mają doświadczenie i dużą wiedzę w tym temacie. Sam wymiar komory nie wystarczy aby dobrać odpowiednie urządzenia do typu produktów, dostaw czy miejsca. Jeśli jesteś zainteresowany komorą chłodniczą z urządzeniami naszej produkcji daj znać, przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

Złóż zamówienie na info@lns.com.pl i korzystaj z komory dopasowanej do Twoich potrzeb.

Więcej informacji o komorach produkowanych przez naszą firmę znajdziesz tutaj: https://lns.com.pl/produkty/komory-chlodnicze/