Komory chłodnicze na dowolny wymiar

Przechowywanie produktów w kontrolowanej temperaturze

 

Wiele typów produktów wymaga przechowywania ich kontrolowanym, stałym zakresie temperatur. Najczęściej w życiu codziennym spotykamy się z przechowywaniem w takich warunkach żywności w postaci warzyw, owoców, mięs, produktów mlecznych oraz wyrobów przetworzonych. Przechowywania w stałej temperaturze wymagają między innymi produkty farmaceutyczne. Realizacje komór chłodniczych dla różnych produktów można sprawdzić na naszym blogu

Małe ilości produktów przechowuje się zazwyczaj w małych chłodniach domowych (lodówkach). W przypadku wzrostu ich ilości to rozwiązanie przestaje być ekonomicznie opłacalne. Wykorzystywanie kilku lodówek równocześnie wiąże się z zajmowaniem dużych przestrzeni w pomieszczeniach oraz koniecznością odprowadzania najczęściej poprzez instalację klimatyzacji dużych ilości ciepła oddawanego przez agregaty we wnętrzu pomieszczeń. Obecnie jednym z najbardziej zniechęcających czynników do wykorzystywania wielu lodówek do przechowywania produktów jest duży pobór energii elektrycznej.

 

Komora chłodnicza zamiast kilku lodówek  

Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie komory chłodniczej. Zapewnia ona efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni pomieszczenia, w którym się znajduje. Eliminowane jest również źródło ciepła ogrzewające pomieszczenie poprzez umieszczenie agregatu na zewnątrz budynku.

Utrzymywanie stabilnej temperatury we wnętrzu chłodni jest możliwe między innymi dzięki materiałom izolacyjnym z których jest zbudowana. Standardowym materiałem wykorzystywanym do tych celów jest płyta warstwowa cechująca się wysoką izolacyjnością termiczną. W zależności od różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem komory, a otoczeniem dobierana jest odpowiednia grubość płyty. Płyty posiadają na swoich bokach specjalne zakończenia nazywane zamkami.

Komory chłodnicze na dowolny wymiar

Komory chłodnicze zbudowane z płyt na zamek Cam-Lock buduje się bardzo szybko. Jednak na tym kończą się ich zalety. Spośród ich wad należy wymienić fatalną szczelność wskutek której z komory przez szczeliny napływa ciepłe powietrze. Oprócz większego zużycia prądu na zrekompensowanie strat energii w komorach zbudowanych z płyt na zamek Cam-Lock w miejscach łączeń występuje duże ryzyko powstawania pleśni i gnicia ścian. Płyty na zamek z których buduje się komory posiadają stałe szerokości oraz stałe wysokości. Uniemożliwia to budowę chłodni o wymiarze idealnie pokrywającym się z wymiarami pomieszczenia, w którym ma się znajdować. W efekcie powstają wąskie wnęki pomiędzy ścianą, a komorą nie dające się wykorzystać w pożyteczny sposób.

Firma LNS oferuje rozwiązanie eliminujące ten problem. Nasze komory projektowane są pod indywidualne wymagania Klienta. Monterzy docinają płyty warstwowe dopasowując je do aktualnych wymiarów pomieszczenia zarówno pod względem szerokości, jak i wysokości. Firma LNS dopasowuje instalację chłodniczą pod konkretne zastosowanie zadeklarowane przez Klienta zapobiegając przewymiarowaniu lub niedoszacowaniu wymaganej mocy chłodniczej. Nasi specjaliści mogą również dopasować wymiary komory do regałów bądź palet, które będą się w niej znajdować.

 

Komory chłodnicze projektowane pod indywidualne wymagania Klientów