Oleje i chemia – Parker SPORLAN

pobrane

Oleje chłodnicze Emkarate RL zostały zaprojektowane, aby spełnić większość wymagań producentów sprężarek i inżynierów serwisu. Użycie ich w połączeniu z zastrzeżoną „Szybką Techniką Retrofit”, pozwala zaoszczędzić czas związany z modernizacją istniejących systemów.

Linia olejów Emkarate RL zawiera ponad 30 produktów o różnych właściwościach i lepkości kinematycznej od 5 do 220 cSt (centistokes) do zastosowania z większością czynników chłodniczych.

Oleje Emkarate RL zapewniają doskonałą rozpuszczalność z czynnikiem oraz optymalną lepkość i smarowanie w ekstremalnych warunkach ciśnieniowo- temperaturowych, spotykanych w dzisiejszych sprężarkowych systemach chłodniczych. Emkarate RL jest jedną z najczęściej akceptowanych marek przez największych producentów „OEM”. Oleje te można stosować w systemach zasilanych przez sprężarki tłokowe, rotacyjne, odśrodkowe, śrubowe oraz scroll. Produkty RL32-3MAFQ oraz RL32-3MAF1 zostały oficjalnie zatwierdzone przez firmę Copeland.

RL68H-parker_150
RL68H-parker_150

Użycie olejów Emkarate RL w połączeniu z zastrzeżoną „Szybką Techniką Retrofit”, pozwala zaoszczędzić czas (a tym samym pieniądze) związany z modernizacją istniejących systemów działających na czynnikach z grup CFC / HCFC.

Procedura ta pozwala zredukować ilość wizyt serwisu z trzech lub pięciu, do tylko jednej lub dwóch. Mniejsza ilość wizyt oznacza również oszczędność związaną z ilością wymian oleju.

Oleje serii Emkarate RL wykazują większe powinowactwo do metali niż tradycyjne oleje mineralne. Dzięki temu szybciej „wypychają” pozostałości olejów mineralnych z parowników, gdzie znajduje się ich największa ilość.

Dokładna instrukcja przeprowadzenia modernizacji „Szybką Techniką Retrofit” jest dostępna w dokumentacji technicznej. W najnowszym katalogu Parker RAC można znaleźć tabele referencyjne, sugerujące produkty Emkarate RL jako zamienniki konkretnych typów olejów dostępnych na rynku. Dostępna jest również tabela, w której przyporządkowano typy olejów Emkarate RL do producentów i typów sprężarek. Oleje Emkarate RL są kompatybilne z wszystkimi czynnikami chłodniczymi z grup CFC, HCFC, HFC, dwutlenkiem węgla (R744) i wodorotlenkami takimi jak propan (R290), izobutan (R600a) etc. Nie są natomiast kompatybilne z amoniakiem (R717).

Można je stosować bez problemów z materiałami HNBR, NBR, NYLON-6.6, TEFLON. W przypadku NBR i HNBR zawartość nitrylu powinna być większa niż 36%.

Akceptowane są również (marginalnie) EPDM oraz NEOPREN. Niedopuszczalne jest stosowanie z gumą butylową, gumą fl uorową (FPM, Viton), gumą naturalną (NR).

Oleje Emkarate RL są standardowo dostępne w pojemnikach 1, 5, 20 oraz 200 l.

Zapoznaj się z kartą produktu – Olej Emkarate RL

Testery

Podczas prac serwisowych często zdarza się, że trzeba badać skład oleju, np. pod kątem kwasowości. Parker Virginia oferuje dla takich celów serię poręcznych i niedrogich testerów.

Tester kwasowości ETK (przeznaczony dla olejów poliestrowych) to szybkie i miarodajne narzędzie. Niedużą butelkę z testerem trzeba dopełnić próbką oleju, pobraną z układu, a następnie wystarczy potrząsać i w szybkim czasie otrzymuje się wynik testu. Jeżeli mieszanina z purpurowej zmieni barwę na żółtą, poziom kwasowości jest zbyt wysoki i wymagana jest interwencja w kierunku odkwaszenia układu. Z każdym testerem w opakowaniu dostarczana jest instrukcja z wykresem porównawczym kolorów, które może przybrać mieszanina.

Dostępne są również testery kwasowości przeznaczone dla olejów mineralnych i akrylobenzenowych (tester TKO).

Podczas modernizacji systemów (Retrofit), przydatny może się okazać również tester Parker Virginia RTK. Służy on do badania obecności pozostałego w systemie oleju mineralnego. Tester daje prosty wynik, który pozwala określić czy pozostałość oleju mineralnego w systemie jest na poziomie wyższym niż 5%, pomiędzy 5 i 1%, czy poniżej 1%.

Linia olejów Emkarate RL zawiera ponad 30 produktów o różnych właściwościach i lepkości kinematycznej od 5 do 220 cSt (centistokes) do zastosowania z większością czynników chłodniczych. Oleje Emkarate RL zapewniają doskonałą rozpuszczalność z czynnikiem oraz optymalną lepkość i smarowanie w ekstremalnych warunkach ciśnieniowo- temperaturowych, spotykanych w dzisiejszych sprężarkowych systemach chłodniczych. Emkarate RL jest jedną z najczęściej akceptowanych marek przez największych producentów „OEM”. Oleje te można stosować w systemach zasilanych przez sprężarki tłokowe, rotacyjne, odśrodkowe, śrubowe oraz scroll. Produkty RL32-3MAFQ oraz RL32-3MAF1 zostały oficjalnie zatwierdzone przez firmę Copeland.

CA-C-032-S-HH1
Rys. 2. Filtr odkwaszający Sporlan C-032-S-HH, do użycia po spaleniu sprężarki

Filtry Sporlan Catch-All®

Badanie kwasowości oleju w układzie chłodniczym najczęściej jest związane przepaleniem uzwojenia sprężarki. Parker Sporlan oferuje linię filtrów Catch- All®, a w niej typoszereg C-HH, do użycia po spaleniu sprężarki. Mają one wysoką wydajność zatrzymywania kwasów, adsorpcji wilgoci oraz wyłapywania osadów i wosku. Mogą być używane jednocześnie na liniach cieczowych i ssawnych, aby polepszyć efektywność i szybkość procesu oczyszczania (rys. 2.).

Zapoznaj się z kartą produktu – Filtr Sporlan Catch All®

Filtry serii C-HH redukują spadek ciśnienia na linii ssawnej i chronią sprężarkę przed przegrzaniem. Do produkcji tych filtrów używana jest specjalna mieszanina sita molekularnego, aktywowanego aluminium i węgla aktywowanego. Wkład jest w postaci prasowanej. Filtry tej serii są przeznaczone wyłącznie do używania okresowego, po spaleniu silnika sprężarki. Pomagają one użytkownikom w wydłużeniu żywotności systemów po przepaleniu sprężarki i minimalizują koszt napraw przez zaoszczędzenie wydatków na wymianę czynnika chłodniczego i oleju.

Preparaty-Parker-Virginia-do-czyszczenia-bloków-lamelowych
Rys. 3. Preparaty Parker Virginia do czyszczenia bloków lamelowych

Chemia czyszcząca

Zachowanie czystości bloków lamelowych skraplaczy i parowników to podstawa, jeśli chodzi o prawidłowe utrzymanie systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Główną funkcją bloków lamelowych jest wymiana ciepła. W przypadku parowników jest to odbiór ciepła z chłodzonej przestrzeni, natomiast zadaniem skraplacza jest oddać ciepło do powietrza zewnętrznego. Wyjątkiem są pompy ciepła, gdzie funkcje są odwrócone.

Zapoznaj się z kartą produktów – Chcemia czyszcząca

W miarę osadzania się nieczystości z powietrza na lamelach i rurkach wymienników wymiana ciepła zostaje zakłócona. Zabrudzony parownik to oczywiście mniejszy odbiór ciepła z komory. W skrajnych przypadkach, kiedy odebrane ciepło nie jest wystarczające aby czynnik mógł prawidłowo odparować, trzeba się liczyć z podlewaniem sprężarki przez ciekły czynnik chłodniczy. Możliwych jest wtedy wiele awarii, a skutek tylko jeden… Poważne uszkodzenie sprężarki.

Również brudny skraplacz może być przyczyną awarii układu.

Brudny blok lamelowy skraplacza utrudnia przekazywanie ciepła z układu do otoczenia. Skutkuje to podwyższeniem ciśnienia skraplania i wyższą temperaturą czynnika na tłoczeniu sprężarki. W rezultacie sprężarka pracuje w cięższych warunkach i jest przegrzewana. Sprężarka w takiej sytuacji zużywa się szybciej, niż w przypadku normalnej pracy. Łatwo zauważyć, że w obu przypadkach (brudny parownik / brudny skraplacz), najbardziej narażony na awarię jest najdroższy element systemu – sprężarka.

Poza awariami, zabrudzone bloki lamelowe znacznie zwiększają koszt działania systemu. Wyższe ciśnienie skraplania w połączeniu ze spadkiem wydajności parownika (nawet o 30%), może spowodować podwyższenie poboru prądu aż o 37%.

Aby uniknąć opisanych wyżej problemów, należy regularnie przeprowadzać inspekcje i czyścić bloki wymienników. Doskonale do tego nadają się w pełni biodegradowalne preparaty Parker Virginia do rozcieńczania z wodą. Dostępnych jest pięć rodzajów preparatów o różnych właściwościach, co pozwala na wybór produktu odpowiedniego do potrzeb i warunków. W tabeli 1 zestawione zostały właściwości i zastosowanie poszczególnych preparatów.

Nazwa Acti Brite Foam Max Alki Foam Pro-Klean Acti-Klean
Stosowanie zewnętrzne zewnętrzne zewnętrzne zewnętrzne wewnętrzne
PH Kwasowe Zasadowe Zasadowe Zasadowe Zasadowe
Zastosowanie
Skraplacze + + + +
Parowacze + +
Łopaty wentylatorów +
Właściwości czyszczące
Oleje i smary + + + +
Tłuszcze + + +
Korozje i tlenki + + +
Kurz i brud + + + + +
Pyły + + + + +
Owady + + +
Trawa i rośliny + + + +
Plamy tytoniowe +
Główne korzyści
Pienienie się ++ +++ ++
Rozjaśnianie +++ + +
Bez spłukiwania +
Odtłuszczanie ++ ++ +
Ochrona wężownic
Biodegradowalny + + + + +

Dokładna instrukcja czyszczenia wymienników przy użyciu preparatów Parker Virginia jest dostępna w dokumentacji technicznej.

Łukasz TARGOSZ
Kierownik ds. Techniczno-Handlowych, LNS Sp. z o.o.

Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 03/2014 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl