Panel dotykowy PPC-10A z programem do monitoringu LAE TAB5

LAE Electronic, firma znana z solidnych rozwiązań w zakresie sterowników dla chłodnictwa. Wprowadziła na rynek zintegrowane i w pełni funkcjonalne rozwiązanie dla potrzeb monitoringu i zarządzania układami chłodniczymi.

Jest to panel dotykowy, dedykowany do współpracy ze znanym już od wielu lat programem LAE TAB.

Na pierwszy rzut oka, panel wygląda jak zwykły tablet. Jednak przy bliższym zapoznaniu się z jego parametrami, można zauważyć, że to profesjonalny i solidny sprzęt przystosowany do warunków przemysłowych. PPC-10A (rys. 1.) pracuje na systemie operacyjnym Windows Embedded Standard 7. Natomiast procesor Intel® Dual Core 1,6GHz i dysk twardy SSD 32GB sprawiają, że panel pracuje szybko, a dzięki temu praca na nim jest bezproblemowa i przyjemna.

Wyświetlacz multidotykowy o przekątnej 10,1’’ i rozdzielczości 1024×600 zwiększa komfort użytkowania. Panel posiada kilka wbudowanych portów:

  • 1x RS232/422/485 – do komunikacji ze sterownikami,
  • 1x RS-232 – przeznaczony dla modemu GSM,
  • VGA – dla monitora zewnętrznego,
  • 2x RJ45 – dla podłączenia LAN

jak również 2x USB 2.0 przeznaczone dla klucza sprzętowego TAB i np. pamięci masowej.

Urządzenie można zawiesić na ścianie stosując do tego np. panel VESA 75×75 mm. Może pracować w temperaturze od 0 do 50oC, przy wilgotności powietrza od 30 do 90%. Te parametry potwierdzają, że PPC-10A nadaje się do pracy w trudnych warunkach. Często występują one w zakładach przemysłowych różnego typu.

Rozwiązaniem monitoringu z zastosowaniem panelu PPC10-A, jako pierwsza firma w Polsce, może się pochwalić BESTKEBAB Sp. z o.o. z Lisowic. Prężnie działająca przetwórnia, która dostarcza swoje produkty do wielu krajów UE.
W zakładzie tym działa 17 komór chłodniczych na które pracuje 6 układów. Pracą każdej z komór steruje sterownik LAE Electronic – głównie pracują tam sterowniki LF28 i AR2-27. Natomiast całymi układami chłodniczymi zarządzają sterowniki COPS80 i MS27.


Rys. 3. Sterowniki AR2-27

Wcześniej firma BESTKEBAB pracowała na starszej wersji systemu LAE- TAB 4.2. Jako, że ta wersja nie jest już wspierana przez LAE i wystąpiły problemy software’owo-sprzętowe, zdecydowano zainwestować w nowe rozwiązanie. Panel LAE PPC-10A, który od niedawna znajdziecie w ofercie LNS Sp. z o.o.

Jako, że LAE Electronic dostarcza produkt gotowy do pracy, zamiana polegała, na odpięciu przewodu komunikacyjnego ze starego komputera, gdzie był zainstalowany TAB 4.2, podłączeniu go do nowego panelu PPC-10A i uruchomieniu urządzenia. System automatycznie wyszukał sterowniki. Trzeba było jedynie przydzielić im odpowiednie nazwy, celem ułatwienia identyfikacji. A także zdefiniować, które parametry z danego sterownika mają być rejestrowane, a które tylko monitorowane.

Rys. 4. Pulpit PPC10-A oraz przykładowy ekran z parametrami pracy układu chłodzenia

Bez najmniejszego problemu można zmieniać nastawy sterowników podłączonych do sieci. Wystarczy dotknąć wiersz, w którym wpisany jest dany sterownik i natychmiast przechodzi się do panelu odpowiedzialnego za jego pracę. Kolejne kliknięcie, odpowiedniej ikony, powoduje przejście do menu programowania.
Po podłączeniu PPC-10A do sieci lokalnej z dostępem do internetu, możliwy jest dostęp zdalny do urządzenia i zarządzanie systemem z dowolnego miejsca. Np. z poziomu innego urządzenia, które ma dostęp do internetu (PC, smartfon, tablet). Firma BESTKEBAB jest zainteresowana takim rozwiązaniem i w niedługiej przyszłości będzie to wdrożone.

Starsze wersje programu, zainstalowane na komputerach PC, często bywały niestabilne. System operacyjny swoimi wewnętrznymi procesami powodował np. zawieszanie zapisu danych, o czym użytkownik dowiadywał się np. po tygodniu, kiedy musiał wydrukować zapisy rejestratora. Panel PPC-10A jest specjalnie przystosowany, dedykowany, do pracy z systemem LAE TAB5. Funkcje systemu operacyjnego, zostały skonfigurowane w taki sposób, aby nie zakłócały pracy TABa. Działa w pełni stabilne. Przykładowo, w przypadku utraty zasilania, po jego przywróceniu, panel automatycznie wznawia pracę, a zaraz po uruchomieniu systemu operacyjnego włącza się program TAB5 i rozpoczyna pracę. Obsługa programu jest bardzo intuicyjna i żaden użytkownik nie powinien mieć z tym problemu.

Ze względów bezpieczeństwa jest również możliwość ustawienia dwóch poziomów dostępu, aby zabezpieczyć instalację, przed dostępem niepowołanych osób.

Podsumowanie

Koszt urządzenia nie jest wygórowany. Podobną kwotę trzeba zapłacić podczas zakupu dobrej jakości komputera, pełnej wersji programu LAE TAB5 oraz konwertera RS485/USB. Pamiętajmy jednak o trudnych warunkach pracy, na które narażamy urządzenia pracujące w przemyśle. Urządzenie musi być maksymalnie odporne na trudne warunki, a system musi działać niezawodnie. Jestem przekonany, że PPC-10A z programem TAB5 sprawdzi się w większości zakładów przemysłowych, jak również w obiektach bardziej komercyjnych, jak markety, hotele, restauracje. A także wszędzie tam, gdzie jest potrzeba monitorowania i zdalnego zarządzania instalacjami chłodniczymi.

Zachęcamy do odwiedzenia podstrony na naszej stronie internetowej, gdzie można znaleźć szczegółowe opisy produktów LAE Electronic wraz z kartami katalogowymi i certyfikatami do pobrania.

Nowością jaką wprowadziliśmy, jest dedykowany kanał firmowy LNS na portalu YouTube, gdzie prezentujemy filmy szkoleniowe z obsługi produktów LAE Electronic.

Rys 1. Panel dotykowy PPC-10A

Program LAE TAB5 zainstalowany w PPC-10A, to specjalna wersja przeznaczona dla urządzenia dotykowego, które posiada mniejszy monitor niż standardowy komputer PC. Poza tym, system posiada pełną funkcjonalność wersji przeznaczonej dla PC. Umożliwia monitoring w czasie rzeczywistym, rejestrację i przeglądanie danych, wysyłanie alarmów e-mail i SMS oraz zdalne programowanie sterowników podłączonych do sieci. Ponadto system pozwala w bardzo prosty sposób wygenerować wydruki wartości temperatur z dowolnego okresu czasu (wymagania HACCP). Jest to bardzo wygodne w przypadku zewnętrznej kontroli np. Sanepid. Dane można wydrukować bezpośrednio z systemu (do tego potrzebna jest zewnętrzna drukarka) lub skopiować na pamięć przenośną USB.

Rys. 2. System monitoringu w zakładzie BESTKEBAB Sp. z o.o.