Płytowe i płaszczowo-rurowe wymienniki – ONDA

płytowe-i-płaszczowo-rurowe-wymienniki-ciepła-onda

Wymiennikiem ciepła nazywamy urządzenie, które wspomaga wymianę ciepła pomiędzy różnymi mediami i jest niezbędne do pracy układu chłodniczego. Mogą się różnić konstrukcją, zastosowaniem oraz medium chłodzonym i chłodzącym. Do najpopularniejszych czynników używanych w chłodnictwie należą freony z grup HCFC, HFC, woda, powietrze, glikol jak również woda morska. W tym artykule przybliżone zostaną wymienniki płytowe i płaszczowo-rurowe włoskiej firmy Onda, o szerokim zakresie zastosowania.

ONDA – producent wymienników ciepła

Firma Onda może poszczycić się 20-letnim doświadczeniem (rok założenia: 1992) w produkcji wymienników ciepła. Zakład skupia się głównie na produkcji wyrobów do przemysłu HVACR (chłodnictwo oraz klimatyzacja przemysłowa) jednak stara się spełnić wymagania każdego klienta. Wiedza i doświadczenie producenta poskutkowały szybkim zdobyciem zaufania wśród największych międzynarodowych klientów między innymi producentów oraz instalatorów urządzeń chłodniczych. Wymienniki powietrzne, płytowe jak i płaszczowo – rurowe produkowane są w dwóch zakładach zlokalizowanych w Lonigo oraz Mussolente w północnych Włoszech. Najwyższa jakość, szeroki zakres produktów oraz dostosowywanie produktów do potrzeb klienta poskutkowały znacznym wzrostem sprzedaży i rozpoznawalność marki Onda na rynku polskim. Wszystkie wymienniki produkowane są zgodnie z głównymi międzynarodowymi certyfikatami spełniając przy tym dyrektywy dotyczące zbiorników ciśnieniowych (PED, ASME, GOST, TEMA) jak i morskich (RINA, GL,DNV, ABS, BS).

Wymienniki płytowe i płytowo – ramowe 

Wymienniki płytowe pod względem konstrukcji można podzielić na dwa typy: lutowane oraz uszczelkowe (ramowe). Do głównych zastosowań płytowych lutowanych wymienników ciepła należą: skraplacze, parowniki, ekonomizery, chłodnice kondensatu, oleju lub wody lodowej. Sprawdzają się również bardzo dobrze jako dochładzacze lub przegrzewacze czynnika przy odzysku ciepła oraz w układach klimatyzacyjnych i pompach ciepła. Główną zaletą płytowych wymienników ciepła są niewielkie rozmiary w porównaniu do płaszczowych lub powietrznych wymienników. Małe gabaryty tych wymienników uzyskiwane są dzięki kanalikom o niewielkich pojemnościach przy równoczesnym zapewnieniu odpowiednich warunków wymiany ciepła oraz zachowaniu dużej wydatności objętościowej sięgającej nawet 190 m3/h.
wymienniki-płytowe-lutowane
Rysunek 1. Płytowe lutowane wymienniki ciepła.

Specyfikacja

Szczelna konstrukcja lutowana pozwala na pracę pod ciśnieniami rzędu 45 barów oraz w temperaturach od -100°C do +120°C. Zakres wydajności zaczyna się począwszy od małych 0,5 kW do dużych wymienników 700 kW. 12 modeli w typoszeregu gwarantuje dostosowanie wymiennika pod potrzeby klienta. Opcjonalnie wymienniki posiadają od 1 do 2 obiegów. Do dodatkowych akcesoriów należą stopy montażowe, izolacja (8 i 16mm) oraz różne rodzaje płyt. Istnieje również możliwość dostosowania przyłącza (Φ8 ÷  Φ100) do indywidualnych potrzeb.

skręcane-wymienniki-ciepła
Rysunek 2. Wymienniki ciepła płytowo ramowe - ONDA

W przypadku wymienników płytowo – ramowych lub uszczelkowych (również nazywane skręcanymi)

swoją szczelność osiągają dzięki uszczelkom, montowanym pomiędzy płytami tworząc hermetyczną całość. Zakres temperaturowy jak i ciśnienie pracy jest mniejsze w porównaniu do płytowych wymienników ciepła. Zakres temperaturowy: -40°C do +110°C, maksymalne ciśnienie pracy to 16 barów. Mimo mniejszych zakresów zastosowań wymienniki te mogą osiągać większe wydajności, nawet do 1500 kW. Jednak największą zaletą tego typu wymienników jest skręcana rama. Ułatwia ona czyszczenie (serwis) jak i rozbudowę wymiennika o kolejne płyty. Uszczelka produkowana jest z kauczuku (NBR) lub gumy (EPDM). Standardowymi materiałami, z których powstają płyty są stal nierdzewna oraz tytan. Dzięki tym materiałom ramowe wymienniki odpowiednie są do chłodzenia płynów roboczych m. in. oleje. Na specjalne zapytanie istnieje możliwość dostosowania wymiennika do pracy przy amoniaku.

Wymienniki płaszczowo – rurowe 

Kolejną gamą produktów, które oferuje firma Onda są płaszczowo – rurowe wymienniki ciepła. Urządzenia te produkowane są jako skraplacze, parowniki oraz chłodnice oleju. Wymienniki płaszczowo – rurowe mogą być produkowane ze stali węglowej, stali nierdzewnej oraz tytanu. Materiały dobierane są do wymagań klienta. Istnieje możliwość kombinacji materiałów czyli np. możliwość wykonania rur z tytanu przy stalowym płaszczu. Wykorzystywane tworzywa są przystosowane do pracy z agresywnymi płynami jak solanki, oleje czy woda morska. Czas użyteczności urządzenia może zostać przedłużony poprzez stosowanie anod.
Rys. 1. Parowniki płaszczowo-rurowe.
Rysunek 3. Wymiennik płaszczowo – rurowy firmy Onda.

Parowniki płaszczowo – rurowe

charakteryzują się wydajnościami w zakresie 15 ÷ 1400 kW. Obszar zastosowania temperaturowego tych urządzeń wynosi od -57°C do +90°C. Wymiennik wykorzystywany może być w układach bezpośrednich do chłodzenia wody  lub solanek oraz przy chłodzeniu roztworów glikolowych w układach pośrednich. Ciśnienia przy których może pracować, wynoszą po stronie gazowej 29 bar oraz po stronie wodnej 10 bar, identyczny zakres obowiązuje dla skraplaczy. Zakres wydajności skraplaczy płaszczowo – rurowych sięga 3000 kW. Wymiennik ten może pracować zarówno przy niskich temperaturach (-10°C) jak i bardzo wysokich (120°C). Seria skraplaczy M dostosowana jest do pracy z wodą morską jako czynnikiem pośredniczącym, wraz z certyfikatami większości towarzystw morskich. Wydajności skraplaczy i parowników mogą być dostosowywane do specjalnych wymagań. Jest to możliwe dzięki regulowanym długościom modeli oraz poprzez montaż przegród wewnętrznych. Ostatnią najmniejszą grupą płaszczowych wymienników ciepła są zbiorniki ciśnieniowe również wykorzystywane jako odolejacze.
Do głównych zalet płaszczowo – rurowych wymienników ciepła należy kompaktowa budowa, która ułatwia łatwy montaż. Dodatkowe wybieralne akcesoria to: stopy montażowe oraz izolacja płaszcza pianką o grubościach 8, 16, 24 mm. Ilość obiegów do 4, przy maksymalnych strumieniach objętościowych 230 m3/h dla parowników oraz 400 m3/h dla skraplaczy. Dostępne przyłącza: wodne / glikolowe: kołnierzowe, do spawania, victaulic, w pozycji pionowej lub poziomej.

Program doborowy 

Dla Państwa dyspozycji Onda udostępnia program doborowy dla wymienników płytowych, płaszczowo – rurowych oraz odolejaczy (Onda HTS 4.0.8). Program pomaga w znalezieniu odpowiedniego urządzenia, będąc jednocześnie prosty w obsłudze. Pozwala na drukowanie kart doborowych wraz z najważniejszymi parametrami. Oprogramowanie zawiera wszystkie proponowane opcje (stopy, izolacje itp.). Na stronie LNS do pobrania udostępnione są zarówno katalogi jak i program Onda HTS 4.0.8.

Podsumowanie

Sukces firmy Onda spowodowany jest połączeniem bardzo wysokiej jakości z krótkim czasem produkcji, które spełniają wymagania stawiane przez światowych klientów. Produkty firmy Onda są innowacyjne i niezawodne, dzięki stałemu rozwojowi i ulepszaniu technologi produkcji. Niska cena połączona z wysoką jakością powoduje, że stale rozszerzające się grono stałych klientów firmy Onda. Firma LNS jest wyłącznym dystrybutorem firmy Onda w Polsce i z chęcią odpowie na wszystkie pytania związane z doborem odpowiednich urządzeń.
Zachęcamy do odwiedzenia na naszym serwisie przygotowanych szczegółów wymienników ciepła firny ONDA, wraz z kartami katalogowymi i certyfikatami do pobrania.

Autor: Bartosz Jagieła
Doradca techniczno-handlowych, LNS Sp. z o.o.

Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 05/2015 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl