Płytowe wymienniki ciepła – zastosowanie

Wymienniki ciepła – zastosowanie

 

 

 

Wymiennik ciepła ma za zadanie przekazywać ciepło pomiędzy dwoma środowiskami o różnych temperaturach. Stosowane są w instalacjach centralnego ogrzewania, instalacjach chłodniczych i klimatyzacyjnych czy nawet w wodociągach. Ze względu na budowę wymienniki można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej spotykane to:

– Płaszczowo – rurowe

– Płytowe

– Spiralne

– Lamelowe

– Rura w rurze

W poniższym artykule skupimy się na wymiennikach płytowych zwanych potocznie płytówkami.

Płytowy wymiennik ciepła zbudowany jest z cienkich płyt odpowiednio ze sobą połączonych. Rozróżniamy wymienniki lutowane i skręcane. W przypadku pierwszych, płyty wymiennika są ze sobą lutowane co zapewnia wysoką szczelność i niską awaryjność. Skręcane natomiast są ze sobą łączone na specjalnej ramie, a następnie szczelnie przykręcane. W zależności od wymaganej wydajności liczba płyt, ich grubość oraz powierzchnia mogą się różnić. Wymiennik płytowy może działać przy zastosowaniu dwóch medium o różnych stanach skupienia tzn. ciesz – gaz. Jednakże najczęściej pracuje przy wykorzystaniu tych samych medium, ciecz – ciecz, gaz – gaz, co pozwala zredukować ryzyko uszkodzenia.

Najczęściej w wymienniku znajdują się dwa obwody, ale może się zdarzyć także większa ilość. W jednym z obwodów panuje wyższe ciśnienie oraz temperatura niż w drugim. Ciepło przechodzi z obszaru o wyższej temperaturze do obszaru o niższej temperaturze zgodnie z zasadami termodynamiki.

Wymienniki marki Onda, której firma LNS jest przedstawicielem, charakteryzują się wysoką jakością i niską awaryjnością. Wszystkie płytowe wymienniki ciepła znajdujące się w naszej ofercie posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty jakościowe oraz są objęte stosowną gwarancją. W ofercie znajdą Państwo wymienniki płytowe oraz płaszczowo-rurowe dedykowane dla chłodnictwa przemysłowego. Zachęcamy do kontaktu.