Silniki Elco dla supermarketów i producentów mebli chłodniczych

Oferta-silników-Elco-dla-supermarketów-i-producentów-mebli-chłodniczych-top

Głównym polem do zastosowań silników do wentylatora firmy Elco, są urządzenia chłodnicze wykorzystywane w supermarketach i budynkach handlowych z żywnością.

Lady sklepowe, szafy i regały chłodnicze są specyficznymi urządzeniami, które muszą spełniać odpowiednie wymagania, takie jak małe gabaryty, cicha praca, a przede wszystkim niskie zużycie energii.

Firma Elco wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, nie zaprzestała na zaprojektowaniu i wypuszczeniu na rynek serii silników energooszczędnych. Urządzenia te stale są rozwijane i ulepszane aby jeszcze lepiej spełniać swoja rolę.

Nowa seria silników ma jeszcze mniejsze wymiary, w porównaniu do standardowych wersji silników energooszczędnych. Mogą być one zastosowane w bardziej kompaktowych urządzeniach chłodniczych. Zakres temperatur pracy od -40°C do +60°C całkowicie pokrywa możliwości stosowania w supermarketach. Natomiast wysokie stopnie ochrony- w standardzie IP65 ,a na zamówienie IP66, w zupełności ochronią silnik przed niezamierzonym wstrząsem czy kontaktem z wodą. Potwierdzają to różnego rodzaju certyfikaty (CE, UL, VDE, ATEx itd.), oraz normy według których wykonywane są wszystkie urządzenia. Dzięki wysokiej jakości materiałom a także łożyskom kulkowym, silniki Elco osiągają żywotność do 90 000 godzin przy odpowiednich warunkach pracy. Znacząco może to zmniejszyć koszty serwisu lub wymiany niesprawnych starszych modeli.

Nowe serie silników nie bez powodu nazywane są energooszczędnymi.

W porównaniu do standardowych modeli biegunowych, oszczędność energii wynosi do 72%. Jednak wraz z oszczędnościami finansowymi płynącymi z obniżenia konsumpcji energii, należy pamiętać o znacznie mniejszej emisji CO2. Co obecnie ma coraz większe znaczenie. W średnim supermarkecie, który posiada kilkanaście witryn chłodniczych, liczba pracujących wentylatorów wynosi około 50 sztuk. Jeśli przyjąć, że średnia moc silników to 10W, oraz zakładając że średnia emisja dwutlenku węgla przy produkcji 1 Wh to około 600g. Łatwo zauważyć, że korzyści ze stosowania silników energooszczędnych są znaczące. Poniżej tabela przedstawiające wyniki obliczeń:

 

Standardowy silnik biegunowy Silnik energooszczędny
Pobór energii [kWh] 13 731,30 3 744,90
Koszty energii [EUR] 1922 524
Emisja CO2 [kg] 8 238,8 2 246,9

Tabela 1. Porównanie rocznego poboru energii oraz emisji CO2 dla średniej wielkości supermarketu.

Biorąc pod uwagę ceny silników, dla powyższych parametrów, koszty początkowe modeli energooszczędnych, mogą być około dwukrotnie wyższe w porównaniu do modeli biegunowych. Nie jest to jednak duża wartość, jeśli uwzględnimy oszczędności wynikające z mniejszego poboru energii.

Porównanie-całkowitych-kosztów-eksploatacji-EUR-silników-biegunowych-SP-oraz-energooszczędnych-ECM-po-3-latach-użytkowania_6
Wykres 1. Porównanie całkowitych kosztów eksploatacji [EUR] silników biegunowych SP oraz energooszczędnych ECM po 3 latach użytkowania.

Jak pokazuje powyższy wykres silniki biegunowe pomimo mniejszych kosztów początkowych (niebieska część wykresu odpowiadająca kosztom urządzeń), są dużo mniej ekonomiczne ze względu na duży pobór energii (czerwona część wykresu odpowiadająca kosztom za energię elektryczną).

Całkowita eksploatacja urządzeń wyposażonych w silniki energooszczędne w ciągu trzech lat jest tańsza o około 60%. Przy czym, należy pamiętać, że różnica ta może się powiększyć. Na przykład gdy pojawią się dodatkowe koszty związane z serwisem lub wymianą starszych modeli.

Jeszcze ciekawiej prezentują się wyniki dotyczące wymiany już pracujących silników biegunowych na energooszczędne. Nadal rozpatrujemy supermarket z 50 sztukami silników o mocy 10W. Całkowity koszt wymiany urządzeń na nowe nie powinien przekroczyć 3500 Euro. Założenie to uwzględnia zarówno ceny cennikowe najdroższych modeli jak i koszty związane z wymianą silników przez serwisanta.

Koszty-zwrotu-wymiany-silników-polowych-na-energooszczędne-6
Wykres 2.Koszty zwrotu wymiany silników polowych na energooszczędne.

Na powyższym wykresie pokazane zostały koszty zwrotu inwestycji wymiany silników biegunowych (linia niebieska) na silniki energooszczędne (linia zielona).

Taka wymiana powinna zwrócić się najpóźniej po około 30 miesiącach. Jeszcze korzystniej przedstawia się to porównanie, jeśli uwzględnimy pozostałe koszty związane z działaniem silników starszego typu (linia czerwona). Oprócz wcześniej wspomnianych wydatków związanych z  serwisem należy także uwzględnić te, wynikające z pogorszonego działania całej instalacji chłodniczej. Silniki polowe podczas pracy pobierają duże ilości energii, co przekłada się na większą  ilość emitowanego do otoczenia ciepła. W małych urządzeniach, takich jak meble chłodnicze odprowadzenie tego nadmiaru ciepła może być kłopotliwe. Przez co cały układ działa w zmienionych – pogorszonych warunkach mających wpływ na wydajność i pobór energii. Suma tych dodatkowych strat, przy niekorzystnych warunkach, według obliczeń producenta może wynieść do 50% dodatkowo pobieranej energii. Problemy te nie występują przy eksploatacji silników energooszczędnych. Nie wymagają one tak częstych serwisów oraz wydzielają znacznie mniej ciepła do otoczenia. Uwzględniając wszystkie dodatkowe koszty związane z eksploatacją silników biegunowych, okazuje się, że wymiana na modele energooszczędne powinna zwrócić się po około 20 miesiącach. A więc mniej niż dwóch latach.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wymianą  silników starszego typu na nowsze, jest zgodność pozostałych elementów Elco z nowymi modelami.

Silniki energooszczędne zostały przystosowane do projektu modernizacji supermarketów. Są one w 100% kompatybilne z osłonami, śmigłami, pierścieniami czy wspornikami używanymi przy silnikach biegunowych. Jednakże dla wymagających warunków, zostały zaprojektowane nowe śmigła, zarówno z tworzywa sztucznego, jak i aluminium. Redukują one poziom natężenia dźwięku o 5dBA w porównaniu do standardowych śmigieł.

Warto również przypomnieć, o różnych wariantach silników energooszczędnych. I tak w zależności od zastosowań silniki mogą posiadać jedną albo dwie prędkości obrotowe, zarówno wstępnie ustawione jak i z możliwością zaprogramowania przez użytkownika za pomocą fal radiowych. System ten jest bardzo wygodny, gdyż pozwala zmieniać parametry silnika bez konieczności rozmontowywania mebli chłodniczych. Nowe modele pozwalają na programowanie prędkości od 200 do 2200 obrotów na minutę (w starszych modelach od 600 do 2200), co jeszcze lepiej pozwoli dostosować pracę wentylatora do panujących warunków. Ciekawa opcją jest też dwukierunkowość obrotów pozwalająca przeczyszczać bloki lamelowe oraz pełna kontrola obrotów napięciem 0-10Vdc lub 0-24Vdc.

Elco jako innowacyjny producent, cały czas stara się ulepszać swoje produkty aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb rynku.

Z kolei firma LNS jako wyłączny dystrybutor Elco na Polskę, nie tylko może zaoferować te produkty po atrakcyjnych cenach, ale także jako wsparcie techniczne postaramy się pomóc odpowiedzieć na większość Państwa pytań. Jeżeli zainteresowała Państwa oferta firmy ELCO, zapraszamy podstron z produkami gdzie można zapoznać się z aktualnym katalogiem, cennikiem oraz inne dodatkowe informacje.

Obejrzyj filmy o energooszczędnych silnikach ELCO oraz o ich programowaniu na naszym kanale na portalu You Tube.
Obejrzyj filmy o energooszczędnych silnik wentylatora ECM na naszym kanale na portalu You Tube.

&nbsp