Wymienniki płaszczowo-rurowe, wymienniki płytowe i powietrzne – ONDA

wymienniki-ciepła-onda-top

Od ponad 20 lat włoska firma Onda z powodzeniem produkuje wymienniki ciepła na potrzeby chłodnictwa i klimatyzacji przemysłowej. Wysoka jakość urządzeń, szeroka gama produktów oraz elastyczność względem potrzeb Klienta sprawiają, że wymienniki te są coraz częściej wybieranym produktem także w Polsce.

Wymienniki płaszczowo-rurowe

Przejdź do karty produktów  – Płaszczowo rurowe wymienniki ciepła

„Flagowym” produktem firmy Onda są wymienniki płaszczowo – rurowe. Wymienniki te są produkowane jako parowniki, skraplacze czy chłodnice oleju. Wszystkie urządzenia występują w kilku różnych modelach, np. parowniki nisko, średnio lub wysokociśnieniowe w zależności od zastosowanego czynnika. Na przykład do bezpośredniego odparowania lub zalane itp. Na potrzeby Klienta urządzenia te mogą posiadać od 1 do 4 obiegów freonowych. Szeroki zakres wydajności o wartościach do około 1500kW w przypadku parowników i ponad 3000 kW dla skraplaczy. Może być dodatkowo dokładnie dostosowany do wymagań, dzięki skracaniu lub wydłużaniu standardowych modeli oraz zmiennej liczbie przegród wewnątrz wymiennika.

Materiały wykonania również zależą od wymagań Klienta.

Od modeli wykonanych ze stali węglowej, poprzez stal nierdzewną po tytanowe. Istnieje również możliwość kombinacji materiałów, tak więc nie jest problemem wykonanie wymiennika z tytanowymi rurkami oraz płaszczem ze stali nierdzewnej. Stosowane materiały pozwalają na produkcję wymienników pod agresywne płyny jak solanki, oleje czy woda morska. Natomiast zastosowanie anod może dodatkowo wydłużyć żywotność urządzenia w trudnych warunkach pracy. Wszystkie modele zostały dokładnie przetestowane w zakładowych oraz niezależnych laboratoriach pod kątem wydajności i parametrów pracy. Dlatego urządzenia posiadają nie tylko standardowe oznaczenia CE ale także certyfikacje GOST, RINA, ASME i inne. Co więcej skraplacze przeznaczone do pracy z wodą morską posiadają certyfikacje większości towarzystw morskich.

Pod grupę wymienników płaszczowo-rurowych

dołączone są niejako inne zbiorniki ciśnieniowe takie jak zbiorniki cieczy czy odolejacze. O ich wysokiej jakości może świadczyć fakt, że używane są przez najlepszych światowych producentów agregatów i chillerów. Wspomniana wcześniej elastyczność względem potrzeb Klienta pozwala na produkcję nietypowych zamówień. Na przykład: kilka wymienników (parownik, skraplacz  lub chłodnica oleju) na jednej ramie przygotowanej pod sprężarki oraz szereg dodatkowych akcesoriów. Takich jak rodzaje i położenie przyłączy, różne grubości izolacji, stopy czy dodatkowe podgrzewanie wymiennika.

Wymienniki powietrzne

► Przejdź do karty produktów – powietrzne wymienniki ciepła
Kolejną grupą urządzeń oferowanych przez firmę Onda są wymienniki chłodzone powietrzem. Podobnie jak w poprzednio, także w tej grupie produktów, różnorodność oraz ilość modeli pozwala na dopasowanie odpowiedniego urządzenia do stawianych wymagań. W ofercie znajdują się małe komorowe oraz duże przemysłowe chłodnice, które mogą pracować  ze wszystkimi czynnikami, roztworami glikolu czy większością olejów. Oprócz standardowych chłodnic kubikowych, Klient ma do wyboru urządzenia podsufitowe z podwójnym wydmuchem, z wentylatorem odśrodkowym do stosowania w tunelach chłodniczych oraz chłodnice do wychładzania / wymrażania szokowego. Większość modeli dostępna jest z rozstawem lamel 4,6,8 lub 10 mm i różnymi średnicami wentylatorów.  W wyposażeniu standardowym znajdują się elementy takie jak tace ociekowe czy opcje wysokociśnieniowe w przypadku pracy z czynnikiem R410A. Istnieje także możliwość zastosowania wielu innych akcesoriów – odszranianie gorącymi gazami, elektryczne lub wodą, powlekane lamele, ramy ze stali nierdzewnej i inne.

chłodnica-podsufitowa-z-podwójnnym-wywiewem
Rys. 3. Chłodnica podsufitowa z podwójnym wywiewem. (G5QP1294)

Podobnie szeroka oferta produktów dotyczy skraplaczy, mogą być one pionowe lub poziome z jednym lub dwoma rzędami wentylatorów czy w kształcie „V”. Każdy model może być wyposażony w dodatkowe akcesoria takie jak: sterowanie wentylatorami (rożne warianty), skrzynki elektryczne z okablowaniem, silniki EC itp. Oprócz opcji standardowych, Onda podejmuje się na życzenie Klienta realizacji specjalnych, np. całe urządzenie ze stali nierdzewnej. Przy wymiennikach powietrznych należy wspomnieć także o schładzaczach cieczy czyli dry coolerach. Urządzenia te mogą pracować z większością dostępnych płynów chłodniczych a także olejów. Posiadają od 1 do 16 wentylatorów różnej średnicy oraz występują w wersji „V”. Różnorodność modeli jest również w tym przypadku bardzo duża, a opcje takie jak systemy dysz zraszających czy sterowanie wydajnością wentylatorów pozwalają jeszcze bardziej zagęścić  zakres oferowany przez te urządzenia.

Wymienniki płytowe i płytowo – ramowe

► Przejdź do karty produktów – płytowe wymienniki ciepła
Wymienniki z grupy płytowych świetnie nadają się nie tylko jako skraplacze, parowacze czy ekonomizery ale także chłodnice kondensatów, olejów czy wody lodowej.  Mogą być stosowane w układach klimatyzacyjnych, ogrzewania czy pompach ciepła. Wymienniki te charakteryzują się małą objętością kanałów przy dużej powierzchni wymiany ciepła, jednocześnie zachowując małe gabaryty. Modele płytowe lutowane są całkowicie szczelne nawet przy podwyższonych ciśnieniach do 45 bar oraz temperaturach pracy od -100°C do +120°C. Mogą posiadać 1 lub 2 obiegi chłodnicze, a także mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria takie jak stopy, uchwyty, izolacja oraz różne tłoczenia płyt.

wymienniki-płytowe-lutowane
Rys. 3. Wymienniki płytowe lutowane.

Z kolei wymienniki płytowo – ramowe lub skręcane zachowują szczelność dzięki uszczelkom między płytami. Odkręcana ramia, powoduje, że mogą być one także w łatwy sposób czyszczone czy rozbudowywane o kolejne płyty. Chociaż ciśnienie pracy oraz zakres temperatur są mniejsze niż w przypadku wymienników lutowanych, to osiągane wydajności mogą być dwukrotnie większe. Materiały z jakich są wykonane uszczelki (kauczuk lub guma) oraz różne rodzaje i materiały płyt – także ze stali nierdzewnej i tytanowe, powodują, że wymienniki te rekomendowane są do chłodzenia płynów roboczych takich jak oleje w instalacjach przemysłowych. Na zapytanie dostępne są także wymienniki pod amoniak.

Program doborowy
Program doborowy wymienników powietrznych ONDA – Units Selector 6.6
Program doborowy wymienników płaszczowo- rurowych, płytowych i odolejaczy dla sprężarek śrubowych ONDA – Onda HTS 4.0.8.
Onda jak każdy szanujący się producent wymienników ciepła posiada i udostępnia swoim Klientom programy doborowe. Przygotowane są dwa rodzaje oprogramowania; Onda HTS dla doboru wymienników płaszczowo – rurowych, płytowych i odolejaczy oraz UnitsSelector dla wymienników powietrznych. Zarówno jedna jak i druga wersja pozwalają na znalezienie odpowiedniego urządzenia wraz z większością proponowanych opcji. Programy są proste w obsłudze, uzupełnione o zdjęcia i rysunki wymienników. Pozwalają drukować gotowe karty doborowe z najważniejszymi parametrami, które można dołączyć do dokumentacji technicznej. Udostępniane są także tradycyjne katalogi, które zawierają kompletne dane urządzeń. Zarówno programy jak i katalogi dostępne są do pobrania na stronie LNS – dystrybutora firmy Onda w Polsce.

Podsumowanie

Firma Onda dzięki współpracy z głównymi producentami w całej Europie, a także ciągłemu ulepszaniu technologii, zapewnia Klientom innowacyjne i niezawodne produkty. Najwyższa jakość, elastyczność względem potrzeb oraz szybki czas produkcji to nie wszystko. Zaskoczyć może również niska cena oraz obsługa Klienta. Firma LNS jako wyłączny dystrybutor firmy Onda w Polsce, z chęcią pomoże dobrać odpowiednie urządzenia i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Piotr Żółtaszek
Specjalista ds. Techniczno-Handlowych, LNS Sp. z o.o.

Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 04/2014 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl