Wyposażenie komór chłodniczych – co zawiera?

Komory chłodnicze Cool Craft są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które zyskuje na coraz to większej popularności. Za ich sukcesem stoi m.in. możliwość indywidualnego dostosowania wyposażenia. Sprawdź, jakie dodatkowe rozwiązania można zastosować w komorze chłodniczej.

Rozwiązania najczęstszych problemów

Chłodnica

Jedną z najważniejszych kategorii dodatkowego wyposażenia są rozwiązania, które już na etapie projektowania komory chłodniczej pozwalają wyeliminować większość najczęstszych problemów. Dobrym przykładem takich rozwiązań są energooszczędne silniki wentylatorów, które zmniejszają zużycie energii i minimalizują ilość ciepła emitowanego do wnętrza komory. W wentylatorach można zastosować też o wiele cichsze i lżejsze śmigła z tworzyw sztucznych, które zmniejszają zużycie silników i tym samym eliminują problem ich awaryjności. Dla chłodni towarowanych wózkami warto zastosować także specjalne odbojnice, które redukują ryzyko uszkodzenia ścianek.

Dodatki zwiększające oszczędności

Odzysk ciepła z instalacji chłodniczej marki Cool Craft

Największe dodatkowe koszty w eksploatacji komór chłodniczych są generowane przez straty cieplne. Dlatego, oprócz rozsądnego użytkowania, warto wyposażyć instalowaną komorę w dodatki pozwalające je zminimalizować. Jednym z bardzo przydatnych dodatków jest system odszraniana gorącymi gazami – jest ono kilkanaście razy szybsze od elektrycznego i działa o wiele dokładniej od standardowych grzałek. Dodatkowym atutem jest zastosowanie czujników, których zadaniem jest uruchamianie systemu odszraniana tylko w tedy jeśli zadzie taka potrzeba, a nie na sztywno ustawionymi cyklami. Warto również zastanowić się nad dodatkiem jakim jest system odzyskiwania ciepła – sprawdza się on zwłaszcza w sytuacjach kiedy potrzebujemy oprócz schłodzenia coś podgrzać, np. wodę użytkową. W tym przypadku podczas działania urządzenia chłodniczego, wytwarzane ciepło jest przesyłane do wymiennika umiejscowionego na dnie zbiornika, przez który przekazuje wytworzone ciepło do wody. Straty cieplne można też zminimalizować poprzez zainstalowanie nowoczesnych kurtyn chłodniczych, które są o wiele skuteczniejsze niż zwykłe kurtyny PCV.

Rozwiązania służące organizacji i kontroli

Zamiast zwykłych regałów magazynowych, w komorze chłodniczej można zastosować system modułowy. Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji i mocowań pozwoli on maksymalnie wykorzystać przestrzeń i stworzyć ergonomiczną zabudowę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Pozwoli on też później bezproblemowo i szybko zmienić układ regałów, jest więc rozwiązaniem w pełni adaptowalnym. W zależności od potrzeb komorę chłodniczą można także wyposażyć w nowoczesne systemy monitoringu i rejestracji. Będą one zbierać szczegółowe dane na temat pracy urządzeń, ale, co najważniejsze, powiadomią za pośrednictwem wiadomości mailowej lub SMS o nagłym wzroście temperatury, otwartych drzwiach lub innych, niebezpiecznych sytuacjach. Dzięki temu dadzą czas na reakcję i zapewnią bezpieczeństwo towaru.

 

Jeśli poszukujesz wyposażenia dla pracującej już komory chłodniczej lub dopiero planujesz inwestycję w takie rozwiązanie, skontaktuj się z nami. Napisz na info@lns.com.pl a my chętnie pomożemy!