Spis treści:
- Magazyny artykułów spożywczych w gastronomii
- Przenikanie zapachów poszczególnych składników – jak go uniknąć?
- Na czym polega zasada FIFO
Magazyny artykułów spożywczych w gastronomii
Każdy lokal gastronomiczny przechowuje produkty spożywcze w przeznaczonych do tego magazynach, czyli miejscach, w których magazynuje się zapasy produktów spożywczych. Przechowywanie produktów w odpowiednich warunkach pozwoli dłużej zachować ich świeżość i wysoką jakość. Istnieje kilka podziałów, według których dzieli się przechowywaną żywność. Jednym z nich jest podział produktów spożywczych na:
- – podstawowe składniki dań (mięsa, warzywa, owoce),
- – częściowo przygotowane elementy dań (sosy, zamarynowane mięsa, obrane warzywa)
- – gotowe wyroby (surówki, sałatki, ciasta),
- – napoje.
Zaleca się, aby każda grupa zapasów była przechowywana w innym miejscu – zawsze powinna być to osobna chłodnia gastronomiczna, mroźnia lub szafy chłodnicze. A w jaki sposób przechowywać poszczególne produkty spożywcze w ramach każdej grupy? Podpowiadamy:
- – Warzywa i owoce przechowujemy w temperaturze 6-8°C,
- – Wodę, soki i piwo butelkowe przechowujemy w temperaturze 8-10°C
- – Piwo beczkowe przechowujemy w temperaturze 3-7°C,
- – Produkty suche przechowujemy w temperaturze 10-15°C,
- – Łatwo psujące się produkty przechowujemy w chłodni w temperaturze —2°C do +4°C,
- – Produkty mrożone przechowujemy w temperaturze -18°C do -24°C;
Przenikanie zapachów poszczególnych składników – jak go uniknąć?
Przechowując poszczególne produkty żywnościowe z szczególny uwzględnieniem gotowych dań, sosów i deserów należy pamiętać o ich prawidłowym zabezpieczeniu. Każdy produkt w mniejszym bądź większym stopniu wydziela oraz pochłania zapachy. Aby uniknąć sytuacji, w której np. krem przesiąknął aromatem wędzonej szynki należy zawsze przechowywać produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach na żywność bądź w oddzielnych komorach.
Na czym polega zasada FIFO
Skrót FIFO pochodzi od angielskiego – first in first out. Oznacza to, że jeżeli dany produkt trafił do magazynu w pierwszej kolejności, to również w pierwszej kolejności należy go wykorzystać. Stosując się do FIFO, nie wolno również zapominać o zwykłym kontrolowaniu terminów zdatności do spożycia. Czasem może się przecież zdarzyć, że uzupełniając zapasy, kupimy ten sam składnik, ale z krótszym terminem. Unikajmy zalegających produktów – to dobra praktyka, dzięki której składniki dań serwowanych w Twoim punkcie zawsze będą świeże, a dodatkowo unikniesz niepotrzebnych strat spowodowanych koniecznością utylizacji przeterminowanych produktów.