Chłodnica powietrza – ONDA

Wymienniki ciepła, to grupa urządzeń niezbędna w każdej instalacji chłodniczej. Różnią się one budową, przeznaczeniem, oraz medium chłodzonym i chłodzącym. W niniejszym artykule zostaną opisane chłodnice powietrza firmy Onda, jedne
 z wielu rodzajów wymienników produkowanych przez tą firmę.

Chłodnice, jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj wymienników służących do chłodzenia medium.

W przypadku chłodnic opisanych w tym artykule, medium tym jest powietrze. Aby nastąpiło obniżenie temperatury, w urządzeniu musi przepływać inny płyn, który będzie w stanie odebrać ciepło od chłodzonego powietrza. Tym płynem może być zarówno parujący czynnik chłodniczy, ale także np. roztwór glikolu, woda lub inna odpowiednio schłodzona substancja. W chłodnicach firmy Onda stosowane są czynniki chłodnicze w układach bezpośrednich. Lub począwszy od roztworów glikolowych, poprzez wodę, oleje, substancje chłodzące tj. Hycool, Freezium czy inne chłodziwa specjalne w układach pośrednich. Zakres pracy urządzeń pozwala na pracę zarówno w temperaturach plusowych jak i przy bezpośrednim odparowaniu czynnika w temperaturze poniżej -30°C.

Zdjęcie 1. Freonowa chłodnica powietrza.
Na zdjęciu - Freonowa chłodnica powietrza.
Glikolowa-chłodnica-kubikowa-z-3-wentylatorami.
Na zdjęciu - Glikolowa chłodnica kubikowa z 3 wentylatorami.

Kolejnym istotnym elementem chłodnicy powietrza są wentylatory wspomagające wymianę ciepła i przepływ powietrza.

W zależności od urządzenia są to wentylatory o średnicy od 300 mm do 800 mm. Ilość i średnica wentylatorów uzależniona jest od wielkości i wydajności urządzenia (max. 5 wentylatorów). Silniki wentylatorów są dostarczane przez najlepszych europejskich producentów. Nie ma więc obaw, że w środku zamontowano urządzenia dalekowschodniej produkcji, które po krótkim czasie ulegną awarii. Silniki w mniejszych wentylatorach zasilane są napięciem jednofazowym 230V, natomiast w większych urządzeniach 3-fazowym 400V. Dodatkowo posiadają one stopnie ochrony do IP55, oraz wyposażone są w zabezpieczenia termiczne. Mogą być one podłączone zarówno w wersjach trójkąt jak również gwiazda, a dla wymagających klientów oferowane są silniki energooszczędne.

Chłodnica-podsufitowa.
Na zdjęciu - Chłodnaica podsufitowa

Dla bardziej wymagających użytkowników, chłodnice mogą zostać wyposażone w szereg opcji dodatkowych.

Jako standard, każdy wymiennik jest pomalowany białą farbą proszkową, zapewniającą odporność, oraz estetyczny wygląd, w standardowym wyposażeniu zamontowana jest również taca ociekowa, jako opcję dodatkową, chłodnicę można wyposażyć w izolację. Urządzenia są dostarczane z mocowaniami ze stali nierdzewnej, do podwieszania pod sufitem, więc przy zamówieniu chłodnicy z opcją okablowania i skrzynki elektrycznej, urządzenie jest gotowe do uruchomienia, praktycznie w chwilę po dostarczeniu. Ciekawą opcją dla chłodni o większych wymiarach mogą być rękawy wyrzutu powietrza, dostarczane do chłodnic. Dzięki temu, chłodne powietrze nie będzie krążyć w jednym miejscu, w pobliżu chłodnicy, tylko dostarczane będzie na drugi koniec składu, wracając do chłodnicy, będzie opływało produkty obniżając ich temperaturę. Poza opcjami wymienionymi w katalogach, producent jest w stanie wykonać urządzenia pod konkretne zamówienie klienta. Nawet jeśli , byłaby to tylko zmiana długości średnicy przyłączy, czy wykonanie całych chłodnic ze stali nierdzewnej pod agresywne środowiska.

Aby ułatwić Klientom dobór chłodnic, firma Onda udostępnia program doborowy, który w łatwy i przejrzysty sposób pozwoli dobrać odpowiednie urządzenie wraz z rożnymi opcjami.

Istnieje także możliwość wydrukowania karty katalogowej z rysunkiem, oraz najistotniejszymi parametrami. Program wystarczy pobrać ze strony internetowej producenta i aktywować. Oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane, a w przygotowaniu znajduje się nowa wersja, która zawierać będzie wiele nowych opcji, a także możliwość doboru wszystkich urządzeń Onda, zarówno chłodnic powietrza, a także skraplaczy, drycoolerów, wymienników płytowych i płaszczowo-rurowych. Więcej o produktach Onda znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.lns.com.pl


Artykuł publikowany w Magazynie Chłodnictwo&Klimatyzacja 11/2014 oraz na portalu www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl