LNS wprowadza nowy standard odzysku ciepła z instalacji komór chłodniczych

Coolcraft - odzysk ciepła
Odzysk ciepła marki Coolcraft

Czym jest odzysk ciepła?

Układ ten może wstępnie lub całkowicie podgrzać ciepłą wodę użytkową oraz jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię elektryczną podłączonych do odzysku ciepła agregatów mroźniczych oraz chłodniczych. W większości restauracji, stacji paliw czy w hotelach instalacje chłodnicze oraz instalacje grzejące wodę użytkową nie współpracują ze sobą. Każda z nich działa na swój cel pobierając oddzielnie energię elektryczną. A co gdyby obie instalacje połączyć? Każdy na pewno kiedyś poczuł ciepło wydzielane na zewnątrz nawet ze zwykłej domowej lodówki. To ciepło ucieka do otoczenia, a można by było je wykorzystać do podgrzania wody i ograniczenia efektu cieplarnianego. Z tego względu powstał pomysł układu odzysku ciepła, który to pobierając ciepło wydalane z instalacji chłodniczej, dostarcza nam ciepłą wodę.

przekrój
Odzysk ciepła marki Coolcraft

Oszczędności

Jakich oszczędności możemy się spodziewać przy założeniu instalacji odzysku ciepła? Po pierwsze możemy całkowicie zrezygnować z oddzielnej instalacji do podgrzewania CWU – jak np. kotły elektryczne czy przepływowe podgrzewacze. Nie jest pobierana dodatkowa energia elektryczna, aby instalacja działała jak należy, ponieważ układ odzysku ciepła opiera się na działaniu komór chłodniczych lub mroźniczych. Zasada działania jest bardzo prosta. W rozwiązaniu tym gorący czynnik ~70 [°C] kierowany jest do wymiennika na dnie zbiornika. Możliwe jest podgrzanie wody nawet do ponad 60 [°C]. Opcjonalnie dodajemy moduły, które mogą zapewnić wyższą temperaturę. Podczas naszych testów okazało się, że przy połączeniu obu systemów ilość odzyskanego ciepła jest maksymalnie do 18% większa niż ilość ciepła oddanego do otoczenia przez skraplacz powietrzny, dodatkowo wzrasta moc chłodnicza maksymalnie do 40%, przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na energię elektryczną maksymalnie do 12%. Podsumowując zwrot z inwestycji jest osiągalny już po 4 miesiącach od instalacji odzysku ciepła.

Nowy standard odzysku

Ze względu na rosnące ceny energii w najnowszej wersji odzysku wyeliminowaliśmy system cotygodniowego podgrzewania wody zabezpieczającego przed bakteriami Legionella. Dzięki modyfikacjom technicznym osiągnęliśmy 3 korzyści: nie ma ryzyka powstania bakterii, nie marnujemy co tydzień (52 razy w roku) energii na pozbywanie się bakterii oraz układ nie wymaga regularnego czyszczenia jak układy ze starymi systemami. Co bardzo ważne unikamy ryzyka zatrucia w przypadku awarii systemu antylegionella. Zbiornik na zewnątrz pokryty jest farbą antykorozyjną oraz izolacją 50 [mm] miękkiej pianki poliuretanowej w płaszczu typu skay. Zbiornik możemy dostarczyć wraz z podstawą zgodnie z wytycznymi użytkownika.

Chciałbyś już teraz zacząć oszczędzać w swojej restauracji, hotelu, stacji benzynowej i innych? Zapytaj nas o ofertę dla siebie. Dopasujemy odzysk ciepła do Twojej instalacji chłodniczej.

Złóż zapytanie na:  info@lns.com.pl.

Więcej informacji o zbiorniku ciepła znajdziesz tutaj: https://lns.com.pl/produkty/odzysk-ciepla/

Schemat z temparaturami
Schemat z temperaturami