Odpowiednie warunki przechowywania warzyw – najważniejsze zasady 

Gdy prowadzisz restaurację lub kawiarnię, masz na głowie mnóstwo obowiązków. Począwszy od zarządzania firmowym budżetem, a skończywszy na organizacji lokalu – i tutaj ważne okazuje się utrzymanie wysokich standardów jakości składników używanych w kuchni. W celu zachowania warzyw w jak najlepszej jakości należy zapewnić im jak najlepsze warunki przechowywania. Pozwoli to zachować na dłużej świeżość, wartość odżywczą i smak.

Spis treści:

  1. Jakie są warunki przechowywania warzyw?
  2. Jakie są sposoby przechowywania warzyw?
  3. Jakie chłodnie do warzyw?

Jakie są  warunki przechowywania warzyw?

Jedną z najważniejszych zasad przechowywania warzyw jest utrzymanie ich w odpowiedniej temperaturze. Najbardziej preferowana temperatura przechowywania warzyw wynosi od 0 do 4 stopni Celsjusza. Niskie temperatury hamują procesy starzenia się warzyw, utrzymując ich świeżość, jędrność, a jednocześnie zapobiegają utracie wartości odżywczych.

Ważna okazuje się również wilgotność w miejscu przechowywania. Zgodnie z zaleceniami wilgotność względna powietrza powinna wynosić nie mniej niż 85%, ale nie więcej niż 95%.

Poszczególne warzywa należy przechowywane oddzielnie, aby uniknąć przenikania zapachów i smaków. Poza tym, przechowywanie warzyw zgodnie z ich gatunkiem, na przykład korzeniowe razem i liściaste razem, ułatwia organizację. 

Jeśli chcesz, żeby warzywa zachowały jak najdłużej swoje walory odżywcze i smakowe, nie wystawiaj ich też bezpośrednio na promieniowanie słoneczne. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie warzywa muszą być przechowywane w temperaturze do 4 stopni Celsjusza. Czosnek lubi temperaturę pokojową, ziemniaki najdłużej zachowują świeżość w spiżarni, czyli w ciemnych i suchych miejscach, a marchew można składować w miejscu do 10 stopni Celsjusza. Wszystko to zależy właśnie od rodzaju danych warzyw.

Jakie są sposoby przechowywania warzyw?

Najlepszym rozwiązaniem dla restauracji, które pragną utrzymać najwyższe standardy przechowywania żywności, jest przechowywanie warzyw w specjalnie dedykowanej do tego chłodni na warzywa. To właśnie ona oferuje precyzyjną kontrolę temperatury i wilgotności, w efekcie czego możemy przechowywać warzywa w optymalnych warunkach przez długi czas.

Jakie chłodnie do warzyw?

W naszej ofercie znajdziesz ekonomiczne chłodnie do warzyw marki Cool Craft. Precyzyjna kontrola temperatury (od 0°C do 6°C) pozwala utrzymać świeżość produktów, a energooszczędne technologie, takie jak odszranianie gorącymi gazami pozwalające zmniejszyć zużycie energii elektrycznej przy równoczesnym zwiększeniu stabilności temperatury w komorze. Z pośród ogromnych zalet naszych  urządzeń oprócz możliwości odszraniania gorącymi gazami należy wymienić również inteligentny system sterowania, wygłuszenie agregatu, ciche wentylatory oraz możliwość pracy układu na ekologicznym czynniku R290. W naszej ofercie znajdują się wydajne i bezawaryjne agregaty marki Cool Craft zarówno jednofazowe, jak i trójfazowe.