Zdrowie poprzez przestrzeganie najwyższych standardów przechowywania żywności

Utrzymanie wysokiej jakości żywności, szczególnie przy prowadzeniu restauracji lub sklepu, to sprawa nadrzędna. Odpowiednie regulacje i zasady wskazują, jak powinno się zabezpieczać żywność już od początku jej powstania: od działania sektora rolniczego, przez przetwórstwo, pakowanie, i – wreszcie – dystrybucję artykułów spożywczych. Na każdym z tych etapów ważne jest stworzenie warunków, w których artykuły te nie będą się psuły, zagrażając zdrowiu konsumentów. Jakie to warunki i dlaczego to takie ważne?

Przestrzeganie standardów a zdrowie

Podawanie bezpiecznej w konsumpcji żywności to podstawa funkcjonowania każdego punktu gastronomicznego i dystrybuującego żywność. To standard warunkujący jakość działalności i tego, czy Klient powróci; spożycie żywności źle podawanej, nieprawidłowo pakowanej, nieoznakowanej i przechowywanej w nieodpowiednich warunkach termalnych może więc skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia konsumenta. To nie tylko gwarancja reklamacji, a więc zwrot kosztów artykułu, ale przede wszystkim ryzyko chorobotwórcze. Jedzenie zaczyna się psuć pod wpływem działania mikroorganizmów, w tym bakterii czy grzybów, które mogą wpływać na organizm, wywołując zatrucie pokarmowe i inne stany chorobowe, niektóre groźne dla życia.

Bezpieczne przechowywanie żywności – podstawy

Aby zadbać o zdrowie swoich konsumentów, w trakcie przetwarzania i obrotu żywnością warto przestrzegać tak zwanych praktyk produkcyjnych (GHP, GMP, GAP, HACCP). To właśnie one określają działania, które trzeba podjąć, oby zapewnić bezpieczeństwo żywności. Warto się z nimi zapoznać i stosować je w praktyce. Część z nich to też proste wskazówki, które stosować można świadomie również w gospodarstwach domowych.

Przede wszystkim trzymaj surową żywność i żywność gotową do spożycia oddzielnie, aby uniknąć zagrożenia zanieczyszczeniem krzyżowym. Przy czym pamiętaj, by przechowywać i mrozić artykuły tylko w czystych pojemnikach, specjalnie do tego przeznaczonych. Niewskazane jest wykorzystywanie opakowań jednorazowych – wielorazowo, a najwyższą koniecznością jest regularne badanie terminowości i usuwanie żywności przeterminowanej, zepsutej lub tej o uszkodzonym opakowaniu. Oczywistością jest także, by przechowywać żywność tylko w miejscach do tego zaprojektowanych – takich jak lodówki, chłodnie, spiżarnie i magazyny żywności.

W LNS chętnie pomożemy Ci dostosować sprzęt chłodzący do Twoich potrzeb względem działalności, jaką prowadzisz.

Odpowiednie warunki termalne – chłodnie

Czy wiesz, czym jest strefa zagrożenia dla żywności? To termin wskazany przez USDA (Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), dotyczący wiedzy o tym, w jakich warunkach najczęściej rozwijają się pleśnie i grzyby. Bakterie rosną najszybciej w temperaturze 4°C – 60°C, więc żywność powinna być utrzymywana poniżej tego zakresu. Ważne, by przechowywać zimną żywność w 4°C lub temp. niższej, a zamrożoną – w stanie stałym o temperaturze -15°C lub niższej. Chłodnie, lodówki i zamrażarki muszą mieć odpowiednie mierniki, a temperaturę w nich należy regularnie kontrolować. Pamiętaj również, by nigdy nie zamrażać ponownie żywności, która została już zamrożona i rozmrożona, gdyż ponowne mrożenie nie zabija bakterii.

Komory produkujemy na wymiar, a także dostosowujemy ich konstrukcję do nietypowych lokalizacji i wymagań.
Zapraszamy do kontaktu na nasz email: info@lns.com.pl. Nasi specjaliści sporządzą bezpłatną wycenę oraz przedstawią istniejące możliwości!