Anodowanie parowników Resublimacyjnej Pompy Ciepła

Czym jest anodowanie?

 

Anodowanie to proces elektrochemiczny, który przekształca metalową powierzchnię w dekoracyjne, trwałe, odporne na korozję wykończenie anodowo-tlenkowe. Aluminium idealnie nadaje się do anodowania.

Struktura tlenku anodowego pochodzi z podłoża aluminiowego i składa się w całości z tlenku glinu. Ten tlenek glinu nie jest nakładany na powierzchnię tak jak farba lub poszycie, ale jest w pełni zintegrowany z podłożem aluminiowym, więc nie może odpryskiwać ani łuszczyć się. Posiada wysoce uporządkowaną, porowatą strukturę, która pozwala na procesy wtórne, takie jak barwienie i uszczelnianie.

Anodowanie odbywa się poprzez zanurzenie aluminium w kwaśnej kąpieli elektrolitycznej i przepuszczenie prądu elektrycznego przez medium. Katoda jest zamontowana we wnętrzu wanny do anodowania; aluminium działa jak anoda, dzięki czemu jony tlenu są uwalniane z elektrolitu i łączą się z atomami aluminium na powierzchni anodowanej części.

Dlaczego anodujemy parownik Resublimacyjnej Pompy Ciepła?

 

 

Parownik Resublimacyjnej Pompy Ciepła anodujemy przede wszystkim dlatego aby dodatkowo poprawić wydajność całego urządzenia. Jest to związane ze zjawiskiem pochłaniania promieniowania przez ciało doskonale czarne. To znaczy, że ciemne kolory szybciej pochłaniają promieniowanie zarówno to widoczne jak i niewidoczne. Dodatkowym atutem jest aspekt estetyczny jaki uzyskujemy.

Nie malujemy proszkowo parownika z uwagi na wahania temperaturowe jakim jest poddawany. Spowodowałoby to, że powłoka lakieru w szybkim czasie zaczęłaby się łuszczyć i cały efekt wizualny a także fizyczny byłby popsuty.

 

Przeczytaj również o COP Resublimacyjnej Pompy Ciepła.