Ekologiczne i energooszczędne rozwiązania w komorach chłodniczych

Niemal wszystkie nowoczesne rozwiązania mające na celu bardziej efektywne wykorzystanie szeroko rozumianej energii nie polegają na pozyskiwaniu jej z nowych surowców. Wynikają one najczęściej z jej recyklingu, bądź bardziej praktycznego przechowywania. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które można zastosować w komorach chłodniczych.

 

Odzysk ciepła

 

Każde urządzenie docelowo mające za zadanie obniżać temperaturę, wytwarza także produkt uboczny – ciepło. To zjawisko można zaobserwować przy lodówkach i zamrażarkach, jak również przy klimatyzatorach. Ciepło wydobywające się z tych urządzeń najczęściej jest odpadem wyrzucanym do otoczenia. A co, jeżeli można by je wykorzystać ponownie? Właśnie na tym polega odzysk ciepła. Pobierane ciepło z obiektu chłodzonego może zostać wykorzystane do podgrzania wody w specjalnym zbiorniku. W efekcie, energia odpadowa z instalacji chłodniczej może posłużyć do podgrzania wody nawet do 60 stopni. To rozwiązanie już teraz jest bardzo często wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu  i usług, takich jak restauracje, hotele, czy też stacje paliw i markety.

 

 

 

Odszranianie gorącymi gazami

 

Jest ono zdecydowanie bardziej efektywne i szybsze od elektrycznego przeprowadzanego przy pomocy grzałek montowanych w chłodnicy. Grzałki elektryczne znacznie podnoszą temperaturę wewnątrz komory. Gorące gazy działają dokładnie w miejscu wymrażania wilgoci, a nie obok. Przy odszranianiu gorącymi gazami komora może wrócić do swojej docelowej temperatury nawet trzy razy szybciej, co zdecydowanie przekłada się na oszczędność energii. Dodatkowo, do urządzeń dodawane są specjalne czujniki, dzięki czemu proces odszraniania będzie przebiegać automatycznie.

 

 

 

Drzwi green door

 

Innowacyjny materiał Tempro® posiada właściwości termoizolacyjne, co umożliwia umieszczenie drzwi w chłodniach, czy też mroźniach. Są skonstruowane w taki sposób, aby użytkownik był w stanie otwierać je wahadłowo. Zamykają się automatycznie, co powoduje ograniczenie strat ciepła do minimum.

Kurtyny mroźnicze

 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, niezwykle często spotykanym w mroźniach i chłodniach, są kurtyny paskowe robione z materiału PCV. Umieszczone przy futrynie drzwi, ograniczają ogrzanie, bądź wychłodzenie danego pomieszczenia. Dzięki swoim właściwościom, mogą bez problemu funkcjonować w zakresie temperatur od -50  aż do 50 stopni Celsjusza.

Coraz częściej stosuje się jednak kurtyny mroźnicze z materiału ColdStop®. To rewolucyjne rozwiązanie posiada znacznie większe właściwości termoizolacyjne niż wspomniane kurtyny PCV. Według analiz przeprowadzonych w regularnym funkcjonowaniu, zapewniają one od 25% do 33% oszczędności energii.