Podstawowe błędy w doborze pompy ciepła

Zbyt mała moc

Pierwszym podstawowym błędem przy dobieraniu pompy ciepła do budynku jest zbyt mała moc urządzenia. Pompa okaże się wystarczająca, ale tylko do pewnego momentu np. przy dodatnich temperaturach zewnętrznych. Z kolei przy ujemnych temperaturach Inwestor będzie musiał korzystać z dodatkowego źródła ciepła.

Większość dystrybutorów proponuje Klientom pompy ciepła, które mocą odpowiadają zapotrzebowaniu budynku przy warunkach zgodnych z A7W35. (temperatura powietrza 7 stopni, 35 stopni wody). Natomiast jako ratunek w środku zimy dodają grzałki równe mocy pompy ciepła. Oznacza to, że gdy pompa ciepła jest najbardziej potrzebna to jej brakuje a Inwestor otrzymuje zwykłe grzałki o COP =1. Pisaliśmy o COP w artykule tutaj.

Dlaczego tak jest? Moc pompy ciepła oraz jej efektywność maleje wraz z temperaturą powietrza zewnętrznego. Jeśli moc jest dobrana na podstawie dodatnich temperatur to w przypadku, gdy będą one ujemne niesie to złe skutki dla Inwestora.

„Bo sąsiad ma podobny budynek i ma 9kW”

Każdy budynek jest inny, nawet jeśli został wybudowany przez tego samego dewelopera czy też zostały użyte te same materiały. Domy mogą różnić się metrażem, ilością pomieszczeń, wentylacją, wykończeniem, rodzajem instalacji itp. Nie można sugerować się wielkością mocy pompy ciepła sąsiada, kolegi czy szefa. Powinna ona zostać dobrana na podstawie konkretnego budynku po przeprowadzonym OZC (obliczenie zapotrzebowania cieplnego). Nie sugeruj się również tym jaką moc pompy dobrała inna firma. Niestety każda z firm produkujących czy dystrybuujących pompy ciepła ma na to swoje sposoby i oznaczenia. Ważniejsze jest tu obliczone zapotrzebowanie wyrażone w W/m2.

Zbyt wysoka moc, gdy nie planujemy akumulować ciepła

Dodatkowym błędem przy doborze może się okazać również zbyt wysoka moc pompy ciepła. Jednak tylko w przypadku jeśli Inwestor nie planuje zasobników, a co za tym idzie nie będzie akumulował ciepła na później. Pewien procent przewymiarowania jest jednak zupełnie bezpieczny. Natomiast pompa o mocy 2 czy 3 razy większej nie będzie wykorzystywać całego swojego potencjału. Może się okazać, że mogliśmy zainwestować mniejszą kwotę na pompę o mniejszej mocy. I tu wracamy do problemu wykonania OZC do budynku. Dlaczego jednak może to być problem, że pompa jest przewymiarowana? Pompa ciepła pracuje na sprężarce. Jeśli nie wykorzystamy jej całego potencjału może ona zacząć taktować, a w efekcie ulec uszkodzeniu. O taktowaniu wspominaliśmy w artykule o module hydraulicznym.

Jak temu zaradzić?

Najważniejsze to przeprowadzić audyt energetyczny budynku – może być profesjonalny, może być również przeprowadzony samodzielnie np. na stronach do kalkulacji. Jeśli prześlecie nam dokładne informacje o budynku lub nawet jego rzut możemy wykonać takie OZC specjalnie dla Ciebie. Dobierzemy moc idealną do Twojego budynku. Wystarczy że napiszecie do nas zapytanie! info@lns.com.pl