Chłodnie gastronomiczne – rodzaje

Urządzenia chłodnicze dla gastronomii

Artykuły spożywcze o niskiej trwałości należy przechowywać w specjalnie chłodzonych magazynach. W związku z tym lokal gastronomiczny musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia chłodnicze.

Komory chłodnicze

W małych zakładach gastronomicznych, zazwyczaj wystarczą niewielkie szafy i witryny chłodnicze. W restauracjach, hotelach czy też firmach zajmujących się cateringiem dietetycznym, koniecznie może okazać się zainwestowanie w komorę chłodniczą, czyli specjalne pomieszczenie chłodnicze o obniżonej temperaturze. Ze względu na zakres temperatur, w gastronomii stosuje się komory chłodnicze (od 0 do 6oC) oraz mroźnicze (od -5 do -25oC).

Stacjonarne chłodnie gastronomiczne

Chłodnie gastronomiczne służą do przechowywania nabiału, warzyw i owoców, mięsa, ryb oraz półproduktów. W niewielkich przedsiębiorstwach wykorzystywane są małe stacjonarne chłodnie ogólnego przeznaczenia, które pełnią funkcję dużej podręcznej lodówki. Z kolei w dużych zakładach gastronomicznych konieczne może się okazać zastosowanie kilku różnych komór. Przechowywanie zamrożonych produktów w mroźniach o odpowiednio niskiej temperaturze daje możliwość przedłużenia dopuszczalnego czasu ich składowania.

Zewnętrzne komory chłodnicze

W zależności od rodzaju i wielkości zakładu, wygodnym rozwiązaniem mogą okazać się komory w formie zewnętrznych chłodni i mroźni kontenerów.

Komory chłodnicze produkowane na wymiar

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą komór oferowanych przez naszą firmę.

Kliknij i sprawdź nasz najnowszy katalog komór.

Nasz zespół specjalistów pomoże w dobraniu najlepszego rozwiązania. Zapytania i zamówienia prosimy kierować na: info@lns.com.pl lub pod numer telefonu 500 866 333.

Stacjonarne komory chlodnicze